|
ekspertów Programu Odnaleźć siebie czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne. Specjaliści Programu Odnaleźć siebie wskazują czynniki związane z życiem społeczno-ekonomicznym, które w znaczący sposób wpływają na stan psychiczny osób aktywnych zawodowo. Problemy dnia codziennego co raz częściej przytłaczają Polaków, niezależnie od wieku. Zmiany społeczno-gospodarcze dla wielu oznaczają zmianę stylu życia, stylu pracy, nawet stylu wypoczynku. Stajemy się przemęczeni i przeciążeni obowiązkami, a stres związany z frustracją i niepowodzeniami osłabia naszą samoocenę. Psychiatrzy ostrzegają: jeżeli żyjesz w pośpiechu, jesteś ambitny, masz dużo obowiązków – jesteś narażony na zaburzenia psychiczne.
W dzisiejszych czasach nasza psychika poddawana jest dużemu obciążeniu – tłumaczy doc. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ogólnopolski koordynator programu Odnaleźć siebie. To obciążenie wynika z szybkiego tempa życia, silnej konkurencji w pracy, presji konsumpcyjnej podsycanej przez otoczenie. Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnego środka na ucieczkę od sytuacji stresowych. Musimy nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Lekarze przekonują, że w choroby, które występują, wpędzamy się sami – czynniki genetyczne często odpowiadają za predyspozycje do zachorowań, ale to nasza postawa wobec rzeczywistości i problemów odgrywa decydującą rolę. Dlatego jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowego stanu psychicznego swojej osoby lub kogoś bliskiego, nie bójmy się skorzystać z porady lekarza psychiatry.
W sezonie zimowym, podczas niesprzyjającej aury, jesteśmy szczególnie podatni na zaburzenia równowagi psychicznej. Do tego dochodzi świadomość nowych wyzwań, nadchodzących wraz z nowym rokiem, co u wielu osób skutkuje presją psychiczną – mówi doc. Joanna Meder. Dlatego tak ważna jest właściwa ocena rzeczywistości i dostosowanie reakcji emocjonalnej do wagi problemu.
Według ekspertów, w propagowaniu zdrowego stylu życia troska o kondycję psychiczną odgrywa tak ważną rolę, jak troska o zdrowie naszych ciał. W utrzymaniu równowagi psychicznej z pewnością pomagają: pozytywne nastawienie do życia, umiejętność zachowania dystansu wobec codziennych problemów, zdolność cieszenia się z sukcesów i akceptacja niepowodzeń.
|