|
Już po raz drugi na ulicach Warszawy zrobiło się pomarańczowo. Kolejny już bieg „Policz się z cukrzycą” miał na celu zwrócenie uwagi na rosnący problem społeczny jakim staje się cukrzyca. Jednym z głównych założeń akcji było także nakłonienie producentów żywności do wprowadzania na opakowaniach informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Otwierająca bieg prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Walz przypomniała, że w samej Warszawie chorych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, zaś w całym kraju niemal dwa miliony.
Akcja „Policz się z cukrzycą” jest częścią Ogólnopolskiego Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą - jednego z czterech programów medycznych realizowanych przez Fundację Jurka Owsiaka. Od 2001 roku zakupiono prawie 2300 takich urządzeń. Pompa insulinowa to urządzenie, które stale podaje szybkodziałającą insulinę analogową przez cienką rurkę – dren – połączoną z wkłuciem umieszczonym pod skórą. Analog insuliny podawany w ten sposób obniża glikemię poposiłkową, jak również pokrywa zapotrzebowanie na insulinę pomiędzy posiłkami. Dzięki akcji „Policz się z cukrzycą” Polska stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie ta nowoczesna metoda jest stosowana powszechnie.
Cicha epidemia
W namiocie edukacyjnym przygotowanym przez Novo Nordisk, która łącznie z ubiegłym rokiem przekazała 400 tys. złotych na zakup pomp insulinowych dla dzieci, przy „miasteczku biegowym” na Placu Defilad, można było się skonsultować w kwestii czynników ryzyka cukrzycy (sprawdzano BMI, obwód pasa, nawyki żywieniowe, ilość ruchu). Diabetycy zaś mogli zmierzyć stężenie glukozy we krwi oraz poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c – badanie oceniające wyrównanie glikemii na około 100 dni wstecz. Na 45 przebadanych osób, u ośmiu stwierdzono bardzo wysokie lub wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wynikające z obciążeń dziedzicznych, nadwagi i niezdrowego trybu życia. Wśród 100 przebadanych diabetyków, aż 23 osoby nie miały dobrze wyrównanego poziomu glukozy, z czego 8 posiadało wynik alarmująco wysoki. Jak stwierdziła pielęgniarka edukacyjna, kilka osób ze stwierdzoną wcześniej cukrzycą nie uważało siebie za chorych.
|