Nie ma ściśle określonych terminów szczepień. W Polsce od kilkunastu sezonów szczyt zachorowań na grypę rejestruje się między styczniem a marcem.
Przeciwciała po podaniu szczepionki przeciw grypie powstają już po siedmiu dniach od szczepienia i wzrastają w miarę upływu czasu. Oznacza to, że zaszczepić się można także w listopadzie i w grudniu.
W tym roku, zgodnie z informacją Stowarzyszenia Europejskich Producentów Szczepionek, ze względu na trudności produkcyjne jednego ze szczepów (H3N2) wchodzącego w skład szczepionki na sezon jesienno-zimowy 2006/2007, dostawy szczepionek na polski rynek będą opóźnione.
Kto powinien bezwzględnie się zaszczepić?
- osoby powyżej 65 roku życia, dorośli i dzieci z przewlekłymi chorobami: układu krążenia, układu oddechowego, nerek, metabolicznymi
- dzieci i młodzież przyjmująca stale aspirynę, osoby zarażone wirusem HIV, dorośli oraz dzieci i młodzież przebywająca w dużych skupiskach ludzkich (internaty, wojsko, domy rencistów, duże zakłady pracy itd.)
- pracownicy służby zdrowia
Liczne badania, w tym prowadzone w Polsce, wskazują na korzyści wynikające ze szczepienia osób z hemofilią, białaczką (w tym w fazie ostrej), przewlekłą niewydolnością nerek i innymi ciężkimi schorzeniami.
Przeciwwskazania do szczepienia: ostra choroba gorączkowa, uczulenie na białko jaja kurzego.