|
Pierwszy zachwyt ustępuje jednak szybko niepokojowi, że może należało ostrzec rodzinę, iż w najbliższym czasie czekają Was poważne oszczędności na poczet wydatków ślubnych! I choć wydawać by się mogło, że koszty związane ze ślubem ponoszone są przede wszystkim przez młodą parę i jej rodzinę, całkiem poważne wydatki czekają też i gości weselnych, którzy także muszą ładnie się prezentować, przygotować do uroczystości, no i sprawić młodej parze naprawdę wartościowy upominek. A jeśli młodzi mają ekstrawaganckie pomysły i życzą sobie jedynie naprawdę wyjątkowych prezentów? Albo jeśli młoda para planuje ślub wyjazdowy (może nawet zagranicę!)? Wtedy koszty, jakie muszą ponieść goście mogą wyglądać doprawdy zniechęcająco.
Nic też dziwnego, że seria kilku ślubów w roku może poważnie nadwerężyć nasze budżety, a może nawet zniechęcić do brania udziału w ślubach w ogóle. Aby do tego nie dopuścić, brytyjska ekspert ds. finansów Merryn Somerset Webb specjalnie dla Wedding TV opracowała krótki kurs praktycznych przygotowań do ślubu (lub siedmiu!) dla gości:
Suknie, sukienki, kostiumy...
Zamiast kupować kolejną suknię czy kostium, czemu by nie pożyczyć tej cudnej, którą widziałaś u koleżanki? Albo wymienić się z nią na ubrania? Podobnie z dodatkami, które mogą być tak szczególne, że występowanie w nich dwa razy w tym samym towarzystwie (jak np. w gronie rodziny) naraża Cię na oskarżenia, że masz tylko jeden strój. Pomyśl też o kapeluszu albo o wypożyczeniu go - naprawdę potrafi zmienić charakter całego stroju i zdecydowanie jest zbyt mało doceniany. "Wszelkie dodatki mogą być pożyczane między przyjaciółmi. Sama mam piękny płaszcz z chińskiego jedwabiu, który był już na prawie 20 ślubach, a ja na żadnym z nich!" - mówi Webb. Istnieje też możliwość wypożyczenia sukni z wypożyczalni. Może się wydawać, że jest to nieco przestarzała forma, ale wypożyczenie balowej sukni może być dobrym pomysłem - wypożycz suknię, jakiej nigdy nie będziesz mogła kupić.
Garnitury, fraki, surduty...
Z mężczyznami jest nieco inaczej. Mężczyzna powinien jednak kupić sobie garnitur, a nie go wypożyczyć. Skoro jednak mężczyźni mogą w zasadzie zawsze nosić ten sam strój na różne okazje, zakup ten nie będzie w sumie wiele kosztował. Bez względu na porę roku, w jakiej odbywa się ślub, warto zainwestować w ubranie dobrej jakości, by móc je nosić wiele lat. Wybierz więc dobrze skrojony garnitur z dobrego materiału. Nawet wydatek ok. 1500 zł może się okazać praktyczny, skoro ubranie służyć będzie wiele lat.
Buty, buciki, pantofle...
Okazuje się, że goście weselni przywiązują do nich na ogół zbyt dużą wagę i kupują drogie buty, w których z trudem przedzierają się później przez łąki i kostki brukowe przed kościołem. A wreszcie zdzierają je w tańcu do rana na weselu lub po prostu zrzucają ze zmęczonych nóg i ciskają w kąt!
|