|
O książce
Opowiadania Huberatha są nie tylko oryginalne, w dużej mierze nieprzewidywalnej zaskakujące bogactwem tworzonych światów, ale dotyczą spraw ważnych, wokół których nie ustają publiczne dyskusje i spory.
Sam autor twierdzi, że uprawia fantastykę właśnie dlatego, iż pozwala mu ona mówić o ludzkich problemach, o słabościach, o nietolerancji, zawiści i krótkowzroczności, oraz o rozterkach każdego człowieka myślącego: skąd się wzięliśmy? Kim jest Bóg? Czemu istnieje zło w naszym świecie? Te opowieści angażują czytelnika nie tylko intelektualnie, ale i emocjonalnie.
Tytułowy Balsam długiego pożegnania - jak żyć po śmierci ukochanej osoby i pogodzić się z tym tragicznym wydarzeniem.
Z kolei opowiadanie Akt szkicowany ołówkiem to opowieść o próbie odzyskania utraconej miłości i o naprawdę zaskakującym zakończeniu , z kolei Trzeba przejść groblą to niepokojący i sugestywny opis tego co nas czeka chwile po śmierci.
Czytelnik w proponowanym tomie znajdzie również starsze opowiadania, które otrzymały nagrodę Zajdla; Karę większą i Trzy kobiety Dona , nominowane do tej nagrody Ostatni którzy wyszli z raju oraz debiutanckie Wrocieeś Sneogg, wiedziałam...
O autorze
Marek S. Huberath jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy, wielokrotny laureat prestiżowej nagrody imienia Janusza Zajdla, ma na swoim koncie dwa tomy opowiadań oraz pięć powieści.
W swojej twórczości bardzo często wykorzystuje rozwinięcia najnowszych osiągnięć nauk ścisłych oraz bogatą wiedzę geograficzną zdobytą podczas licznych wycieczek i podroży.
Mieszka w Krakowie. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapalony entomolog.
|