|
Głównym problemem skutecznej walki z rakiem jest brak pieniędzy na zakup nowoczesnych leków i specjalistycznego sprzętu medycznego. Taka sytuacja powoduje, ze wielu chorych na leczenie musi czekać w długich kolejkach, a to jeszcze bardziej zmniejsza ich szansę na powrót do zdrowia. Pacjenci i ich rodziny powinni otrzymać także niezbędną pomoc psychologiczną. Niestety w wielu Polskich szpitalach brakuje nawet właściwych poradni, a lekarze przy rosnących kolejkach przed ich gabinetami, nie są w stanie poświęcić każdemu choremu wystarczającej ilości czasu. Jak podkreślają specjaliści to właśnie psychoonkologia ma coraz większe znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych. W Polsce w ramach publicznej służby zdrowia na kompleksową opiekę praktycznie nie ma co liczyć. Wsparcia można szukać w prywatnych fundacjach i stowarzyszeniach.
Nadzieja walki z rakiem
Jednak i one borykają się z brakiem funduszy. Założona w 2004 roku Fundacja Psychoonkologii „Ogród Nadziei”, będąca miejscem, w którym zarówno chorzy jak i ich najbliżsi mogą liczyć na niezbędne wsparcie, organizuje m. in. specjalne sesje psychologiczne, terapię tańcem, zajęcia z jogi i tzw. artterapię. Na wszystko potrzebne są jednak środki finansowe. Aby je pozyskać nie wystarczają już tradycyjne zbiórki pieniędzy. Dlatego w grudniu zaplanowano m. in. aukcję dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich. Do współpracy udało się zachęcić także jedną z firm ubezpieczeniowych.
- W ramach wspólnego przedsięwzięcia, zakupimy specjalne okolicznościowe kartki świąteczne. Z każdej wysłanej do klientów i partnerów firmy pocztówki 1,20 zł wpłynie na konto fundacji – mówi Katarzyna Jankowska, rzecznik prasowy Grupy Concordia - Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na organizację różnorodnych form pomocy osobom, dotkniętym chorobami nowotworowymi.
Informacja o wykryciu nowotworu to dla większości pacjentów duży szok. Najczęściej towarzyszy temu bunt, złość, niedowierzanie, ale także silne poczucie lęku. Terapie psychologiczne, dające motywację i siłę do odparcia choroby powinny być dostępne na każdym etapie walki z rakiem. Również w placówkach publicznych. Na razie wydaje się to niemożliwe.
|