|
Nieleczony, lub zbyt późno wykryty rak piersi, w samej Polsce prowadzi co roku do tysięcy tragedii: większość chorych Polek musi poddać się amputacji piersi, a niemal połowa pacjentek umiera.
NICE (National Institute of Health and Clinical Excellence) to brytyjski opiniotwórczy instytut rządowy, zajmujący się oceną jakości leczenia i przygotowaniem zaleceń medycznych. Jego decyzje mają wpływ na praktykę kliniczną nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w wielu innych krajach.
Pod koniec maja bieżącego roku NICE opublikował wstępne zalecenia, według których standardowym lekiem w leczeniu wczesnego, hormonozależnego nowotworu sutka u kobiet po menopauzie powinny być inhibitory aromatazy - zamiast stosowanego standardowo od trzydziestu lat tamoksyfenu.
Jeśli końcowy dokument NICE pozostanie niezmieniony, to inhibitory aromatazy – leki stanowiące znaczący postęp w leczeniu wczesnego raka sutka, będą refundowane przez NHS (odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia) już od listopada tego roku. Decyzja NICE zapewne zachęci brytyjskich specjalistów do szerszego stosowania leków z tej grupy, co powinno przełożyć się na zwiększenie skuteczności leczenia tego nowotworu w Anglii i Walii.
Narodowy Instytut Zdrowia dysponuje przekonującymi dowodami, że inhibitory aromatazy stosowane bezpośrednio po operacji, wykazują wyższą skuteczność w porównaniu z tamoksyfenem. Oznacza to zwłaszcza zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby oraz poprawę w zakresie czasu przeżycia wolnego od choroby, co poprawia rokowanie odnośnie przeżycia chorych.
|