|
Nadymki – dorastają do około 60 – 120 cm długości. Można je spotkać w wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, a także w Morzu Czerwonym. Występują w strefie przydennej piaszczystych lagun i załomach skalnych. Mają ciało wydłużone, sferyczne, pokryte drobnymi kolcami. Duży pysk z mocnymi szczękami zaopatrzonymi w dwie pokaźne płytki zębowe. Odżywiają się drobnym pokarmem, krewetkami, mięczakami i innymi małymi rybami.
Skrzydlice pstre – dorastają do około 30 cm długości. Pochodzą z Oceanu Indyjskiego, Spokojnego, Morza Czerwonego. Występują w strefach przydennych raf koralowych. Typowe drapieżniki, połykają wszystkie ryby mniejsze od siebie, nawet tego samego gatunku. Są towarzyskie wobec równych lub większych od siebie ryb. Wyposażone w kolce jadowe (grzbietowe i brzuszne) stanowią zagrożenie również dla człowieka. Polują dryfując w wodzie – atakują bardzo szybko.
Zebrasomy – dorastają do około 18 – 25 cm długości. Występują w Oceanie Indyjskim, Spokojnym oraz w Morzu Czerwonym w strefie przydennej, wśród koralowców na rafach. Są spłaszczone, pokryte małymi łuskami, pysk mają mały i chwytny. Na nasadzie ogona kolce (noże), służące do obrony. Ryby te pływają w grupach, dla własnego bezpieczeństwa i w celu szukania pokarmu. Zjadają algi morskie i glon porosłe na wapiennych skałach raf koralowych.
Ukwiały symbioniczne – osiągają długość 60 cm a nawet 80 cm. Występują w Oceanie Indyjskim oraz Morzu Czerwonym, na głębokości 40 m. Prowadzą osiadły tryb życia, chociaż mogą się przemieszczać w poszukiwaniu pożywienia. Przytwierdzone do skał rafy koralowej czułkami wyszukują pożywienia. Żyją w symbiozie z amfiprionami. Pochłaniają przez otwór gastralny organiczne części znajdujące się w zasięgu ich czułków, trawią je, a następnie tym samym otworem wyrzucają odpady w formie kulki.
|