|
od 13 grudnia będzie można podziwiać na wystawie w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City. Wizyta w Oceanarium to nie tylko szansa na zanurzenie się w zupełnie innym świecie, ale też znakomite uzupełnienie wiedzy przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ta wiadomość ucieszy nie tylko miłośników podwodnego świata, ale i tych, którzy nigdy nie mieli okazji zobaczyć mieszkańców morskich głębin na własne oczy, czy choćby nauczycieli, szukających pomysłu, jak uatrakcyjnić lekcje biologii. 13 grudnia br. w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City na poziomie „0” zostanie otwarte największe w Polsce pod względem ilości prezentowanych ryb Oceanarium. Na powierzchni 1500 m2, w przeszklonych, podświetlonych akwariach zostaną umieszczone okazy z tropikalnych mórz i jezior. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. groźne rekiny, na przykład po raz pierwszy prezentowanego w naszym kraju żarłacza białopłetwego. Dodatkową atrakcją otwarcia będzie wystawa Świat kolorowych motyli, a na niej setki motyli z niemal wszystkich regionów zoogeograficznych świata. Okazy urzekają bogactwem form i barw – do najatrakcyjniejszych należą przepiękne i duże okazy tropikalnych gatunków z rodzajów Ornihoptera Lub Morpho.
Poniżej niektóre z najciekawszych eksponatów stałej wystawy oceanarium:
Rekiny – dorastają do 150 cm długości, pochodzą z wód Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Występują w toni wodnej między koralowcami na rafach. Są typowymi morskimi drapieżnikami żyjącymi w małych grupach po kilka osobników i razem polują. Mocne szczęki uzbrojone w zabójczą broń – zakrzywione do wewnątrz zęby, powodują, iż ich ofiary są bezsilne. Ubarwienie, jasno popielate i beżowe, z charakterystyczną czarną płetwą grzbietową i końcówkami płetw bocznych, dało im nazwę „Rekinów Czarnopłetwych”. Zęby, jak u większości rekinów, co jakiś czas wymieniane są na nowe. Są żyworodne.
Rogatnice – rogatnica białoplama – dorasta do około 50 cm długości. Pochodzi z tropikalnych wód Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Występuje do głębokości 40 m, w parach, wśród koralowców. Te wyjątkowe ryby zawdzięczają swą atrakcyjność ubarwieniu. Białe plamy na brązowo-żółtym ciele dają im pierwszeństwo wśród rogatnic. Dorównuje im jedynie rogatnica Picasso. Charakterystyczny róg na grzbiecie daje im możliwość ukrycia i zaklinowania w szczelinach skalnych. Bardzo silne szczęki z zębami pozwalają im na rozkruszanie skał w poszukiwaniu pożywienia. Odżywiają się krewetkami, rybami i drobnymi mięczakami.
|