|
Wystarczy tylko, jeśli swoje plany wakacyjne skonsultują z lekarzem i oczywiście podczas wojaży nie zapomną o leczeniu.
Dokąd na urlop?
Najkorzystniejszym dla astmatyków jest klimat ciepły oraz suchy, ponieważ gdy jest wilgotno, szybko rozwijają się pleśnie, które są niekorzystne dla wielu chorych. Latem alergikom szkodzą pyłki traw i zbóż oraz lipy i kasztanowce, dlatego najlepiej spędzać urlop nad otwartym morzem, gdzie ich stężenie jest niewielkie.
Warto wiedzieć, że na Wybrzeżu i w północno-wschodnich rejonach Polski pylenie traw i zbóż opóźnione jest o 14-20 dni w porównaniu z centrum kraju, a w wysokich górach rośliny kwitną niemal miesiąc później. Rozbijające się o brzeg fale morskie są źródłem aerosolu solnego. Ta mgiełka działa jak naturalna inhalacja. Dlatego doskonałym lekiem dla chorych na astmę są spacery brzegiem morza, najlepiej wczesnym rankiem i pod wieczór.
Ludziom z chorobami dróg oddechowych (także z astmą) dobrze służy również klimat górski. Na wysokości powyżej 750 m n.p.m. nie występują bowiem roztocza kurzu ani pyłki roślin.
Urlop można spędzić na Pogórzu. Należy jedynie unikać wakacji w kotlinach górskich, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, a drażniące powietrze może spowodować zwężenie oskrzeli. Dla osób z astmą i alergią nie są wskazane spacery po lasach, szczególnie liściastych. Należy unikać skupisk olch i topoli. Dolegliwościami może zaowocować również wyprawa na łąkę. Natomiast przebywanie w otoczeniu drzew iglastych, jest zdrowe, gdyż ich olejki eteryczne działają łagodząco układ oddechowy.
Można wybrać się do ciepłych krajów. Nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem.
Uwaga! Nie jest wskazana wycieczka zorganizowana, która łączy się z dużym pośpiechem. Lepiej wybrać się na urlop samodzielny, gdzie będzie można odpoczywać i zwiedzać we własnym tempie. Chorzy powinni mieć przy sobie lek rozkurczowy, który rozszerza oskrzele. Jest on pierwszą pomocą dla chorego podczas napadu astmy.
|