Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Niemal połowa pacjentek umiera, bo nowotwór został odkryty za późno. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że 80 proc. wszystkich nowotworów piersi stwierdza się u pań po 50. roku życia.
Rak piersi to nieprawidłowy wzrost komórek w gruczołowej części tkanki piersi. Aż 60-70 procent kobiet trafia do lekarza w 3 lub 4 stadium zaawansowania nowotworu. Szansa na całkowite wyleczenie istnieje wówczas, gdy guz nie przekracza średnicy 1 centymetra. Taką wielkość osiąga on zwykle po 8-9 latach rozwoju. Większość kobiet czeka jednak z profilaktyczną wizytą u lekarza i rozpoczęciem leczenia, aż rak przekroczy średnicę 3 cm.
Jeżeli nowotwór piersi nie zostanie zdiagnozowany we wczesnej fazie, komórki rakowe atakują sąsiednie tkanki i poprzez układ limfatyczny oraz krwiobieg rozprzestrzeniają się dalej. Najczęściej przerzuty występują w kościach, płucach, wątrobie, mózgu, węzłach chłonnych.
Objawy
- guz
- ból
- wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki
- krwawienie lub wydzielina z brodawki
- zmiany wielkości i kształtu piersi
- zmiany skórne wokół brodawki
- pomarszczenie skóry piersi
- guz w dole pachowym
- poszerzenie żył na skórze piersi
- owrzodzenie skóry piersi
Stopnie zaawansowania choroby
Rak sutka ma pięć stopni zaawansowania choroby: zerowy, przedinwazyjny, kiedy zmiana jest jeszcze niewyczuwalna, w stadium I, II i III zmiany ograniczają się do miejsca usytuowania guza i ew. zajęcia regionalnych węzłów chłonnych, w IV stadium - są już odległe przerzuty, najczęściej do okolicy nadobojczykowej, klatki piersiowej, płuc, wątroby, kości.
Rozpoznanie złośliwego nowotworu piersi w I stopniu zaawansowania daje ponad 80 procent na pięcioletnie i znacznie dłuższe przeżycie, II stopień to - ok. 70 procent szans, III - ok. 50 procent. Diagnoza czwartego stadium oznacza, że tylko około 20 procent kobiet przeżyje 5 lat. Im wcześniejsze wykrycie raka piersi, tym większa szansa na zdrowie i życie.