|
|
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
|
|
Ponad 2,5 miliony osób choruje w Polsce na cukrzycę. To prawie tyle samo, ile mieszkańców liczą razem: Łodź, Kraków, Wrocław, Gdańsk.
|
|
|
|
|
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień walki z Cukrzycą. Dzień został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na niepokojąco rosnącą liczbę zachorowań na tą chorobę.
Epidemia XXI wieku. Według WHO cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Choroba już jest uznana za społeczną, a zachorowalność stale rośnie, dotykając kolejne rzesze ludzi na całym świecie. Lekarze alarmują, że rozprzestrzeniająca się w takim tempie cukrzyca może stać się epidemią XXI wieku, a związane z nią groźne powikłania będą coraz częstszymi przyczynami zgonów. Na szczęście przy obecnym stanie wiedzy na temat choroby, cukrzycę można skutecznie leczyć, poprawiając jakość życia chorych i zapobiegając niebezpiecznym powikłaniom. Na rynku coraz częściej pojawiają się także nowoczesne, przyjazne diabetykom preparaty, w niczym nie przypominające przyrządów do robienia zastrzyków, dzięki czemu leczenie cukrzycy staje się mniej skomplikowane i coraz bardziej przyjazne pacjentom.
Choroba, która nie boli. Problem z cukrzycą polega na tym, iż jest to jedna z tych chorób, która nie boli, dlatego zwykle jest bardzo późno diagnozowana. Dla chorego nie jest bowiem odczuwalne, że jego komórki z powodu braku insuliny, nie są w stanie przyjąć glukozy, która niewykorzystana uszkadza stopniowo naczynia krwionośne, układ nerwowy i narządy wewnętrzne. Dlatego też pacjenci późno trafiają do lekarza, ignorując pierwsze objawy choroby takie jak wzmożone pragnienie, senność lub zwiększone oddawanie moczu. Wczesna profilaktyka. Kluczem do skutecznej walki z chorobą i zahamowania jej postępu jest wczesne rozpoznanie oraz prawidłowe leczenie. Większość chorych szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie.
Prawidłowe leczenie. Warunkiem uniknięcia powikłań cukrzycy (m.in. stopy cukrzycowej czy uszkodzenia wzroku), jest utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, co najlepiej określa wskaźnik hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Jej poziom koreluje ze średnim dobowym poziomem cukru we krwi w okresie 3 miesięcy poprzedzających badanie. Utrzymanie właściwego poziomu cukru u chorych na cukrzycę jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Istotą jest odpowiednio dobrana, skuteczna terapia, która pomoże kontrolować poziom HbA1c, a tym samym pozwoli bronić się przed powikłaniami, opóźniając ich nadejście i nasilenie.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Światowy Dzień Walki z Cukrzycą aby komentować bezpośrednio na forum. | artykuł ma 7 komentarzy - ostatnie to:
Młoda napisała: (w dniu: 14-11-2007 9:33)
dobrze, że ostatnio sporo się mówi na temat cukrzycy i namawia do badań kontrolnych kiniana napisała: (w dniu: 14-11-2007 11:25)
A czy cukrzyca jest chorobą dziedziczną?? Bo u mnie w rodzinie babcia miała cukrzycę, moja mama i ciocia też mają;/ laurence napisała: (w dniu: 14-11-2007 11:35)
Zależy czy typ 1 (wieku dziecięcego lub inaczej młodzieńczego) czy 2 (cukrzyca otyłych)... ta druga jest uwarunkowana genetycznie i skłonnośc może być dziedziczna... ruby napisała: (w dniu: 14-11-2007 12:16)
Z tego co wiem na temat cukrzycy to typu 1 nie da sie uniknac. Kto ma zachorowac - zachoruje... Kwestia czasu. Przewaznie ujawnia sie po przebyciu jakiejs innej choroby. Do konca nie wiadomo jaki jest mechanizm. Co do typu 2 to jest do unikniecia. Wystarczy prowadzic zdrowy tryb zycia, a przede wszystkim zdrowo sie odzywiac Najlepsza jest podobno dieta srodziemnomorska. Wyklucz slodycze, przejdz na pieczywo z pelnej maki, zamiast masla uzywaj oliwy z oliwek, z mies tylko indyk lub kurczak, duzo warzyw, owocow i tego co nie zostalo przetworzone w zakladach przetworczych... Nie zapomnij tez o lampce wina do obiadu Dlatego kiniana nie martw sie na zapas! CattiBrie napisała: (w dniu: 14-11-2007 14:40)
Zgadza się, na typ 2 mają wpływ czynniki genetyczne, ale to że Twoja babcia, mama miały/mają cukrzyce nie znaczy, że Ty ją na 100% będziesz miała, jednak niestety jesteś w grupie zwiększonego ryzuka, więc profilaktyka i badania kontrolne są wskazane. Choroba ujawnia się już u dorosłych.
Typ 1, ujawnia się u dzieci albo młodzieży, związany jest z procesem autoimmunologicznym, i faktycznie nie da się tego właściwie uniknąć...Wystąpienie choroby może wyindukować duży stres, przemęczenie, infekcja...
Bardzo ważne jest żeby ludzie byli świadomi tej choroby, bo skuteczność zapobiegania, rozpoznawania i przede wszystkim leczenie w dużej mierze zależy od samego pacjenta...
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|