|
wywołał stres, natężenie tego stresu (np. w skali od 1 do 10), reakcję organizmu, czas tej reakcji. Taki dzienniczek to świetne narzędzie do radzenia sobie ze stresem.
Stres można kontrolować
Kontrola nad stresem sprowadza się w dużej mierze do kontrolowania swoich emocji. Można nauczyć się przewidywać własne reakcje na stres i uświadomić sobie ich dynamikę (odpowiednich „danych” dostarczy nam wspomniany dzienniczek stresu). Wiedząc, jaki efekt wywołuje konkretny stresor, możemy podjąć próbę ograniczenia dynamiki reakcji poprzez zniekształcenie, „przemianowanie” czynnika stresogennego. Warto jednak pamiętać, że takie umniejszanie znaczenia stresorów to rozwiązanie czasowe, doraźne.
Stałe korzystanie z tej formy kontrolowania emocji może bowiem przynieść wiele negatywnych skutków. Innym sposobem radzenia sobie ze stresem jest wytworzenie atmosfery zabawy, odwracanie uwagi od stresujących czynności czy czynników. Tę metodę czasami stosuje się w edukacji, organizując naukę w taki sposób, aby miała znamiona rozrywki i nie kojarzyła się z tak stresującymi sprawami, jak stawiane studentom wymagania czy sprawdziany. Dobrym sposobem na radzenie sobie w trudnych sytuacjach jest także wsparcie bliskich osób lub samo uświadomienie sobie, że możemy liczyć na pomoc innych.
Stres zależy od nas
Ważne jest także to, w jaki sposób sami oceniamy określoną sytuację. Oczywiście ocena taka zależy od cech samej sytuacji i naszych dyspozycji (osobowości, stanu zdrowia, kondycji psychicznej). Ale jeśli uświadomimy sobie, że dane zdarzenie możemy kontrolować (kontrolując nasze emocje), jesteśmy w stanie podjąć działania zmierzające do opanowania trudności.
|