|
W języku potocznym słowo „relaks” oznacza zmniejszenie napięcia w całym organizmie, a zatem zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Będąc w stanie relaksu, odczuwamy wewnętrzny spokój i odprężenie. Oddech spowalnia się i pogłębia, serce pracuje wolniej, zużywamy mniej tlenu, zmniejsza się napięcie mięśniowe, następuje rozszerzenie niektórych naczyń krwionośnych oraz spowolnienie tempa przemiany materii.
Życie codzienne obfituje w czynniki, które powodują napięcia, a w efekcie zarówno wzrost poziomu stresu organizmu, jak i nagromadzenie negatywnych emocji. Dlatego tak istotne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, a również dla łatwiejszego osiągania wyznaczonych celów jest umiejętne radzenie sobie z wszelkimi negatywnymi wpływami otoczenia, a także skuteczne opanowanie technik przywracających harmonię organizmu.
Trening autogenny J.H. Schultza (wersja zmodyfikowana)
W tym artykule zaprezentujemy Ci bardzo skuteczną technikę relaksu, tzw. trening autogenny J. H. Schultza (w zmodyfikowanej, łatwiejszej wersji). Technika ta składa się z dwóch rodzajów ćwiczeń: odczuwania ciężaru ciała oraz odczuwania jego ciepła. Postaraj się wykonywać trening autogenny przynajmniej raz dziennie. Aby ułatwić sobie ćwiczenie, treść/instrukcje do ćwiczeń nagraj sobie wcześniej na kasetę. Ćwiczenia wykonuj spokojnie, bez pośpiechu i w pełnym skupieniu. Możesz je wykonywać, leżąc na podłodze na grubym kocu.
|