|
Najlepiej zaszczepić się jeszcze przed sezonem epidemiologicznym. Jeśli jednak z jakichś powodów nie udało nam się tego zrobić w tym czasie, można to zrobić również w terminie późniejszym, tj. w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym a nawet w marcu. W Polsce szczyt zachorowań ma bowiem miejsce między styczniem i marcem.
Powinni się zaszczepić: przewlekle chorzy (astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddychania, nerek), osoby w stanach obniżonej odporności, osoby powyżej 65 lat, pracownicy służby zdrowia, szkół, handlu, transportu i wszyscy inni narażeni na kontakty z dużą liczbą ludzi, dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków.
Czy wiesz, że… Według Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP), szczepienie przeciw grypie jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz możliwym ciężkim jej powikłaniom.
Czy wiesz, że… Szczepionki przeciwko grypie wydaje się w aptece na podstawie recepty, z przepisu lekarza.Warto więc udać się jak najwcześniej do swojego lekarza rodzinnego z prośbą o zbadanie i przepisanie szczepionki przeciwko grypie. Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą szczepieni, dotyczy to zwłaszcza osób uczulonych na białko jaja kurzego. Jeżeli jesteśmy na coś uczuleni musimy o tym zakomunikować lekarzowi przed przepisaniem recepty. Szczepionki przeciwko grypie na ogół są dostępne w aptekach bez większego problemu. Cena dla pacjenta wynosi około 35 PLN. Podsumowując, warto rozważyć możliwość zabezpieczenia się przed grypą niż łagodzić jej skutki w trakcie choroby, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.
|