|
Często bywa tak, że z powodu braku czasu i zabiegania, nie zwracamy uwagi na zwykłe przeziębienie. Tymczasem może to być grypa. Bywa ona często bagatelizowana, mimo że jest to ostra i bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego.
Choroba ta zwykle objawia się wysoką gorączką ok. 39 st. C, towarzyszą jej bóle głowy i mięśni, dreszcze, katar, suchy, napadowy kaszel oraz ogólne wyraźne osłabienie. Wirus, który ją powoduje przenosi się drogą kropelkową w czasie ruchu powietrza, kichania lub kaszlu. Grypą można się zarazić po prostu poprzez przebywanie w tym samym miejscu z inną osobą, która jest już chora.
- Grypa nie jest przeziębieniem – mówi dr farm. Piotr Kowalowski specjalista ds. zachowania jakości w Farmacol S.A., - Jest to o wiele poważniejsza choroba, której absolutnie nie należy bagatelizować. Może bowiem spowodować bardzo groźne powikłania: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, zapalenie ucha środkowego, które często występuje zwłaszcza u dzieci. Do najgroźniejszych powikłań należy zapalenie mięśnia serca i osierdzia. Największe ryzyko wystąpienia ciężkich postaci grypy lub powikłań pogrypowych występuje u osób starszych po 65 roku życia, dzieci do 5 roku życia, kobiet w ciąży oraz pacjentów przewlekle chorych.
- Aby temu zapobiec, najlepiej się zaszczepić – twierdzi Kowalowski. - Jest to obecnie najskuteczniejszy i najtańszy sposób zabezpieczenia się przed grypą i jej groźnymi powikłaniami. Dostępne bez recepty leki nie chronią bowiem przed zarażeniem się tą chorobą, a gdy już jesteśmy chorzy mogą jedynie łagodzić jej objawy.
|