|
Wyżej wymienione produkty węglowodanowe powinny znaleźć się w większości codziennych posiłków razem z tłuszczami roślinnymi, w ilościach uwzględniających zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych osób. Spożycie tłuszczów ogółem, jako produktów wysokoenergetycznych, należy ograniczać. W prawidłowym menu nie może jednak zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w olejach roślinnych, tłuszczu ryb morskich oraz w produktach do smarowania pieczywa wytwarzanych na bazie olejów roślinnych pomagają usprawniać funkcjonowanie układu krążenia, w tym zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Tłuszcze nasycone, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, tłuste mięso, mleko i jego przetwory, należy ograniczać.
W prawidłowej diecie nie może także zabraknąć warzyw i owoców. Jesienią, kiedy na rynku dostępne są świeże rośliny, powinniśmy uwzględniać ich w jadłospisie jak najwięcej. Warzywa – w przeciwieństwie do owoców, które mają dużą zawartość cukrów prostych – możemy jeść bez ograniczeń. W Polsce w zwyczajowo spożywa się warzywa długo gotowane, nierzadko z zasmażkami. Taki sposób ich przyrządzani, powoduje wypłukiwanie większości witamin i składników mineralnych do wody. O wiele korzystniej jest gotować warzywa na parze lub spożywać je w postaci surowej. Warzywa stanowią źródło witamin rozpuszczalnych w wodzie, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii i regulują prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
W okresie jesiennym cennym uzupełnieniem codziennego jadłospisu są orzechy (dziennie maksymalnie do 10 sztuk, ze względu na kaloryczność). Orzechy (laskowe, pistacjowe, włoskie oraz arachidowe) są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, potasu, magnezu, wapnia, żelaza oraz witamin E, B1 i B6.
|