|
Dogląda rozwoju szkolnego, pogłębia zainteresowania, organizuje wypoczynek wakacyjny. Pokazuje jak tworzyć więzi, dbać o innych i o siebie. Najkrócej mówiąc wypełnia obowiązki rodzicielskie bez przyjmowania pełni rodzicielskich praw. Rodzice naturalni mają nie tylko prawo ale i obowiązek brania udziału w podejmowaniu ważnych dla rozwoju i przyszłości dzieci decyzji (np. przy wyborze szkoły, zawodu, wykonywaniu poważnych zabiegów medycznych). Funkcja rodziny zastępczej wygasa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.
Jak zostać rodziną zastępczą?
Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna jeśli: mieszka w Polsce i korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych, nie jest pozbawiona władzy rodzicielskiej, wywiązuje się z obowiązku utrzymania osób z najbliższej rodziny (alimentacja), jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądu, posiada zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem, ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania.
Pierwszy krok na drodze do utworzenia rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka, również do adopcji, to obowiązkowe przygotowania kandydatów, nazywane kwalifikacją. Składają się za nią: badania psychologiczne, wywiad środowiskowy oraz szkolenie. Kwalifikowaniem zajmują się ośrodki adopcyjno - opiekuńcze, czasem centra pomocy rodzinie.
Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rodzin zastępczych mogą być znaczne, odnoszą się jednak tylko do spraw formalnych. Dotyczą np. długości pobytu dziecka w rodzinie, wysokości świadczeń w zależności od liczby dzieci, nawet stanu ich zdrowia. Treść - zadbanie o dobre życie dziecka - pozostaje ta sama.
|