|
Tak, mężczyźni też chorują na raka piersi. W USA rocznie wykrywa się go u około 1200 panów. Ta liczba oznacza mniej niż 1% ogólnej liczby zachorowań. Męskie i kobiece nowotwory piersi są w zasadzie podobne. U mężczyzn, tak jak u kobiet, większość zachorowań przypada między 60. a 70. rokiem życia, chociaż również i u nich rak piersi może pojawić się w każdym wieku. Rodzaje nowotworów, metody leczenia i wskaźniki przeżycia są takie same.
Z każdym z tych trzech okresów: okresem diagnozowania i leczenia, okresem przejściowym i okresem powrotu do zdrowia, łączą się odmienne wyzwania emocjonalne i fizyczne.
Wiele kobiet obawia się, że nawrót choroby nowotworowej jest bardziej prawdopodobny po zakończeniu terapii. Lęk ów może być obezwładniający i wpływać ujemnie na jakość życia pacjentki. Jeszcze inne panie są rozczarowane, że z chwilą zakończenia terapii nie czują się zupełnie dobrze – a z pewnością nie tak dobrze, jak czuły się przed wykryciem raka piersi.
Niektóre kobiety mają problemy z własnym wizerunkiem i z tym, jak widzą je inni. Szczególnie martwi je reakcja dzieci na wiadomość o wykryciu u mamy raka piersi.
|