Szkolenie psów ratowniczych trwa minimum dwa lata i przechodzi przez różne fazy począwszy od socjalizacji poprzez posłuszeństwo aż do szkolenia w terenie zgodnie z wybraną specjalizacją tj. gruzowiskowe, terenowe, lawinowe. Rozpoczyna się ono w około 8 tygodniu życia szczeniaka. Wtedy to pies uczy się podstawowych zadań, jak np. siadanie na rozkaz, leżenie i aportowanie. Kiedy pies to opanuje, można rozpocząć kolejny etap szkolenia, czyli szukanie ludzi.
Na początku pies szuka swojego opiekuna, później pozoranta. Pies powinien być posłuszny i przywiązany do opiekuna. Podczas szkoleń psy zdobywają umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. terenie przypominającym gruzowiska.
Po dwóch latach wytężonej pracy wybrane psy wraz z przewodnikami mogą przystąpić do egzaminu i otrzymać certyfikat odpowiedniej specjalności.
Egzaminy są okresowo weryfikowane tak aby można było sprawdzić umiejętności i formę zespołu ratownika z psem w określonych odstępach czasowych.
Grupa Ratownictwa Specjalistycznego przy OSP Łódź
Powstanie Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej w maju 2006 roku było efektem wieloletniej pracy ludzi zaangażowanych w ratownictwo (straż pożarną) oraz grupy przewodników z psami działających wcześniej w innych organizacjach społecznych, chcących w pełni wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie. Główne cele działania Grupy Ratownictwa Specjalistycznego działającej przy stowarzyszeniu OSP Łódź to:
- wspieranie działań Państwowej Straży Pożarnej w działaniach poszukiwawczych i ratowniczych podczas katastrof budowlanych itp.
- poszukiwanie osób zaginionych w terenie
- pomoc władzom lokalnym w organizowaniu akcji poszukiwawczo - ratowniczych
- współpraca z innymi organizacjami i służbami w ramach akcji ratowniczych i prewencyjnych
Wszyscy ratownicy są wolontariuszami poświęcającymi swój prywatny czas na szkolenia oraz akcje ratownicze. Koszty akcji pokrywane ze środków własnych oraz darowizn od osób i instytucji, którym nie jest obojętny los ludzi zaginionych.