|
sprzątanie, pranie, opieka nad dziećmi, przygotowywanie posiłków, zmywanie, zakupy, opieka nad dorosłymi. Co więcej ok. 80% deklaruje, że poza wymienionymi pracami przygotowuje przetwory, prasuje, myje okna, załatwia sprawy urzędowe oraz opiekuje się zwierzętami.
Postawy i role Polek oraz Polaków względem obowiązków domowych wynikają z naszej historii i są konsekwencją tradycji patriarchalnych w podejściu do podziału obowiązków. To historia nauczyła nas, że mężczyźni w obronie narodu i ziemi ojczystej w okopach poświęcali się ojczyźnie, a kobiety w polu i domu pracowały, aby zapewnić im wikt i opierunek. Rzeczywiście Polki są wyjątkowo samodzielne. Co więcej wolą większość czynności domowych wykonać same! Uważają, że samodzielne wykonanie prac domowych gwarantuje ich najwyższą jakość i szybkość wykonania. Trudno im odmówić racji, jednak czasy wojen i zaborów mamy dawno za sobą, a rzeczywistość, w której się znajdujemy wymaga zmiany w podejściu do kwestii dzielenia się obowiązkami domowymi.
Co z tego wynika?
W przypadku pań pracujących, śmiało można nazwać domową pracę drugim etatem, a więc więcej pracy i mniej czasu dla siebie. Dla potencjalnego pracodawcy najczęściej oznacza to, że kobieta jako pracownik jest mniej dyspozycyjna, a więc powinna mniej zarabiać. Rzadziej zaś dostrzegana jest i doceniana umiejętność organizacji czasu pracy swojego i domowników. Śmiało można tę umiejętność porównać do zarządzania zespołem. Do niej zaś dołącza najczęściej umiejętność skutecznych negocjacji nie tylko z domownikami, ale również z osobami postronnymi, które w prowadzeniu domu pomagają.
|