|
To już trzeci produkt w ofercie spółki, którego zadaniem jest wsparcie walki z zagrożeniami ze strony narkotyków. Pierwszy powstał 9 lat temu i był to zestaw do wstępnej identyfikacji narkotyków, używany powszechnie do dzisiaj przez policję i służby mundurowe. W 2006 r. dział rozwoju spółki opracowali test do wykrywania narkotyku gwałtu GHB, którego pod marką Unimil sprzedano już 1 mln sztuk. Do przeprowadzenia testu na obecność narkotyków we włosach potrzebna jest niewielka ich ilość. Test wykrywa użycie różnych narkotyków – m.in. opiatów, amfetaminy, ecstasy, kokainy. Dzieląc włos na odcinki można również określić w przybliżeniu czas zażycia substancji. Rozdzielczość czasowa to około 2 tygodni. Próbka włosów o długości 6 cm daje przegląd ok. 6 miesięcy wstecz. Metoda badania jest dwuetapowa, z użyciem bardzo precyzyjnej aparatury analitycznej. Wyniki testu interpretuje specjalista toksykolog.
Na świecie testy na obecność narkotyków we włosach zdobywają coraz większą popularność. W Polsce takie analizy wykonywane były tylko w laboratoriach kryminalistycznych. Udostępnienie usługi odbiorcom indywidualnym pozwoli na kontrolę, czy dzieci lub osoby bliskie nie zaczęły eksperymentować z narkotykami. Wyniki testów mogą być przydatne także dla prawników w sprawach takich jak rozwody, przyznanie praw do opieki nad dzieckiem oraz dla pracodawców, zwłaszcza w sektorach takich jak transport czy wytwarzanie niebezpiecznych substancji.
„Rozwój technik analitycznych pozwala na bezstronną ocenę, czy fakt nadużywania alkoholu lub zażywania narkotyków rzeczywiście miał miejsce. Jako pierwsi w Polsce oddajemy w Państwa ręce nowe narzędzie do gromadzenia pomocniczego materiału dowodowego” – mówi Rafał Sornek, dyrektor ds. rozwoju Poch.
Uzależnienie bądź nadużywanie substancji psychoaktywnych i alkoholu jest często przytaczanym argumentem w procesach z powództwa cywilnego. Dotychczasowe badania analityczne ze względu na specyfikę testów nie pozwalały na empiryczne potwierdzenie lub obalenie zarzutów podnoszonych przez stronę przeciwną. Ocena, czy zarzut nadużywania alkoholu jest uzasadniony czy nie, tylko na podstawie zeznań świadków, z wyjątkiem zaawansowanych i zdiagnozowanych uzależnień, jest bardzo problematyczna.
|