|
Powieść Nurowskiej obejmuje ponad sto lat polskiej historii, od powstania styczniowego, aż do upadku komunizmu w Polsce. Życiorysy sześciu kobiet z jednego ziemiańskiego rodu tworzą wielowątkową opowieść o miłości i zdradzie, o wielkiej historii i odwadze podążania własną drogą. Lechickie kobiety pozostawiają sobie w testamencie nie tylko znamię samotności, ale i oparcie, którego namacalnym znakiem jest rodziny dwór. Bez względu na to, gdzie rzuci je los, miłość lub własne pragnienia, kobiety z Lechic zawsze będą miały dokąd wrócić.
Tom 1. Od połowy lat 60. XIX wieku do I wojny światowej. Ewelina, pierwsza z szeregu lechickich kobiet, ucieka od dotychczasowego życia i w pogoni za prawdziwą miłością wyjeżdża na Syberię, do swojego ukochanego, zesłanego za udział w powstaniu. Dla uczucia zostawia nie tylko męża, także zesłańca, ale i dzieci. Wiele lat później jej córka, Karolina, odbędzie podobną drogę. Jednak i dla niej Rosja nie będzie oznaczać wyłącznie szczęścia.
Bohaterki Nurowskiej to kobiety nieprzeciętne, namiętne, wielkie miłośnice, którym nie są w stanie dotrzymać kroku ich partnerzy, uwikłani w politykę, w ideę, złamani ciśnieniem historii.
www.culture.pl
|