|
Tymczasem wełniana przędza stwarza o wiele większe możliwości. Współczesny wełniany dywan swą formą przypominać może nawet łowicką wycinankę.
Tradycja łączy się w harmonijny sposób z nowoczesnością w dywanach Sztuki Beskidzkiej. Tradycyjny jest materiał. To sukno, znane człowiekowi od wieków i wytwarzane z najwyższej jakości owczej wełny. Nowatorski – sposób jego wykorzystania, do produkcji dywanów. Dzięki zastosowaniu sukna, dywany przybierać mogą niecodzienne formy. Poszczególne modele powstają poprzez nadrukowywanie wzoru na gotowym suknie bądź wycinanie motywów dekoracyjnych (dywan Kioto), podklejanie i łączenie ze sobą sukna o różnej barwie (Five o'Cloth). Wykorzystując sukno możemy nawet uzyskać dywan dwustronny. Wystarczy połączyć ze sobą dwie warstwy materiału w różnych kolorach. Niebanalne kształty i szeroka paleta barw sprawiają, że sukienne dywany znakomicie komponują się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach.
Ale to jeszcze nie wszystko. Cięte na wąskie paski sukno w innowacyjny sposób wykorzystywane jest także przez Sztukę Beskidzką do produkcji dywanów runowych. Dywany z kolekcji Spaghetti to nie tylko atrakcyjny element dekoracyjny wnętrza, ale także (a może przede wszystkim) niezwykła miękkość pod stopami. Dywany wytwarzane metodą handtaftingu (ręcznego igłowania) oferowane są w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Dodatkowe możliwości stwarza sukno malowane powierzchniowo. Stosując je do produkcji dywanów typu Spaghetti M uzyskujemy bardzo ciekawy efekt „dwukolorowości” w przekroju runa. Wprowadzenie dwóch długości runa (gdy pojedyncze pasma są dłuższe niż pozostałe) również w interesujący sposób urozmaica dywan.
„Jeśli dywan, to tylko z wełny” – mawiały nasze mamy i babcie. I miały rację. Naturalna, wełniana przędza gwarantuje jakość i solidność produktu. Choć dzisiejsze dywany nie przypominają tych sprzed lat, możemy być pewni, że będą nam służyć przez wiele lat.
|