|
Mimo iż brak jest urzędowych danych na temat ilości rodaków pracujących za granicą, trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników na rodzimym rynku pracy, potwierdzają skalę tego zjawiska. Nie każdy z wyjeżdżających zdobywa pracę w sposób legalny. Nieznajomość prawa, współpraca z nieuczciwymi pośrednikami mogą skutecznie utrudnić wyjeżdżającym zarabianie pieniędzy.
Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych zmieniły swój dotychczasowy wymiar. Dominujący do tej pory wakacyjny wydźwięk wojaży, które miały podreperować domowy budżet młodych małżeństw, studentów czy absolwentów, objął także inne grupy pracowników. Polacy wyjeżdżają już nie tylko do prac sezonowych, lecz deklarują swój pobyt i pracę poza krajem w dłuższym wymiarze czasu.
Masowe migracje zarobkowe zwiększają ryzyko podejmowania nielegalnej pracy i narażania się na współpracę z nieuczciwymi pośrednikami, bazującymi na niewiedzy zatrudnianych osób. Dlatego warto poznać zasady związane z podejmowaniem pracy w poszczególnych krajach unijnych, zdobyć podstawowe informacje na temat niezbędnej dokumentacji pracowniczej legalizującej zatrudnienie oraz zapewnić sobie ochronę prawną przed potencjalnym oszustwem ze strony nieuczciwego pracodawcy.
- Ubezpieczenie ochrony prawnej to ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów związanych z takimi sporami. Innymi słowy jest to ubezpieczenie od kosztów problemów prawnych – mówi Bartłomiej Janyga, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Ochrony Prawnej Concordia Polska TUW. Posiadamy w swojej ofercie specjalne ubezpieczenie, które zaprojektowaliśmy z myślą o pracownikach, niezależnie od miejsca wykonywania pracy w Europie.
|