|
Podczas procesu mrożenia produkty tracą znaczny procent wartości odżywczych - mit
Podczas mrożenia zostają zachowane w większości składniki odżywcze i witaminy. Ich utrata jest w znacznej mierze związana z samym procesem przygotowania produktów do mrożenia. Obróbka wstępna, czyli blanszowanie (krótkie obgotowywanie owoców i warzyw, tak aby unieszkodliwić enzymy, które niszczą składniki odżywcze i powodują rozwój flory bakteryjnej) jest przyczyną utraty tych składników.
Dżemy i syropy zachowują więcej witamin i innych składników odżywczych aniżeli mrożone owoce – mit
W syropach tracimy ok. 75% witaminy C, a w dżemach powyżej 35% tej witaminy jest trwoniona. W owocach mrożonych straty tej witaminy wynoszą zaledwie 20%.Mrożone owoce tracą witaminę A tylko w 5-10%, a mrożone warzywa w 20-30%. Istotną zaletą mrożonek jest to, że podczas ich gotowania straty witamin są mniejsze niż w przypadku gotowania świeżych owoców i warzyw.
Lepiej jest rozmrażać produkty w temperaturze pokojowej, a następnie gotować – mit
Owoce i warzywa, o ile są przeznaczone do ugotowania, powinny być wrzucone wprost z zamrażalnika do gotującej się wody. Owoce, które mają być spożywane bez gotowania, lepiej rozmrażać w lodówce – zapobiega to utracie witaminy C oraz spowalnia proces powstawania bakterii i pleśni. Najlepszym wyjściem jest wrzucenie zamarzniętego woreczka od razu do wrzątku, ale musimy pamiętać, że nie wszystkie torebki na mrożonki nadają się do tego. Tutaj pomocne są Torebki na mrożonki firmy Paclan, których tworzywo nie rozpuszcza się we wrzącej wodzie.
|