|
Ma ona nieładny żółtawy kolor, pokrywa ją zbyt cienki naskórek, który nie chroni w wystarczającym stopniu przed negatywnym wpływem środowiska, jest szorstka, łatwo ulega pękaniu i złuszczaniu oraz wykazuje dużą skłonność do podrażnień. Suchość skóry może występować w różnym nasileniu – od przejściowych problemów po przewlekłe stany chorobowe.
Jej przyczyny to, między innymi, ekspozycja na niekorzystne czynniki zewnętrzne, stosowanie określonych leków i podeszły wiek. Często pojawia się także w przebiegu niektórych schorzeń ogólnoustrojowych (np. cukrzycy). Przewlekłe problemy z suchą skórą mogą być objawem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń rogowacenia oraz schorzeń o podłożu alergicznym, m.in. atopowego zapalenia skóry.
Najczęstsze choroby przebiegające z suchością skóry
Atopowe zapalenie skóry to alergiczna, zapalna, nawrotowa, przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznym. W jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji („wygaszenia” objawów). Główne objawy to nadmiernie sucha skóra, uporczywy, napadowy świąd skóry oraz zmiany zapalne.
W ciągu ostatnich lat gwałtownie zwiększa się liczba zachorowań na AZS. Obecnie to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. W Polsce na choroby atopowe zapada 9,5% dorosłych i aż 22% dzieci. Początek schorzenia w około 75% występuje u dzieci do 5. roku życia.
AZS nie można całkowicie wyleczyć. Wiele osób „wyrasta” z tej choroby – z wiekiem ustępują typowe objawy skórne. Jednak ich skóra na całe życie pozostaje sucha i wrażliwa – mają tzw. „skazę atopową”. Bardziej niż inni są narażeni na schorzenia alergiczne m.in. alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny, atopową astmę oskrzelową.
Wyprysk kontaktowy
Zapalne zmiany na skórze powstające w wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi. Czynnikiem drażniącym może być praktycznie każda substancja, z którą styka się skóra, m.in. detergenty, piasek, brud, papier, ślina, pot, itp. Zmiany na skórze początkowo mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Pęcherzyki szybko pękają, tworząc nadżerki i strupy.
W wyprysku, który utrzymuje się przez dłuższy czas, tzw. przewlekłym, skóra jest sucha, pogrubiała i mało sprężysta. Zwykle zmianom skórnym towarzyszy świąd.
|