|
Rogowacenie mieszkowe
Schorzenie, w którym występuje nadmierne rogowacenie skóry w okolicy mieszków włosowych. Schorzenie to najczęściej występuje u młodych kobiet. Skóra chorych z rogowaceniem mieszkowym jest bardzo sucha. Przy mieszkach włosowych powstają grudki, które powodują, że gdy przesuwa się ręką po powierzchni skóry sprawia ona wrażenie tarki.
Zmiany najczęściej występują na zewnętrznych powierzchniach ramion, pośladkach, wyprostnych powierzchniach ud i podudzi oraz brwiach. Osoby z rogowaceniem mieszkowym zwykle „czerwienią się” przy nagłej zmianie temperatury i piciu gorących napoi, a także podczas przeżywania silnych emocji i stresu. Rogowacenie mieszkowe często jest objawem AZS lub rybiej łuski. Latem często następuje wyraźna poprawa stanu skóry.
Łuszczyca
Przewlekła zapalna choroba skóry, charakteryzująca się powstawaniu na powierzchni skóry obszarów pokrytych drobną, srebrzystoszarą łuską. Zmiany łuszczycowe zlokalizowane są najczęściej na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, na skórze owłosionej głowy, mogą jednak ulec uogólnieniu zajmując całą powierzchnię skóry. Łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, można jednak łagodzić jej przebieg i przedłużać okresy remisji.
Rybia łuska
Grupa schorzeń, w których występuje uogólnione, nadmierne rogowacenie naskórka, powodujące powstawanie na powierzchni skóry dachówkowato ułożonych jasnoszarych łusek. Mogą mieć one postać lśniących płytek przylegających grubą warstwą do naskórka albo być podobne do kurzu, który po starciu zostawia ślad jak po dotknięciu zakurzonej powierzchni. Zmiany często zajmują prawie całe ciało. Zwykle pojawiają się już przy urodzeniu lub wkrótce później.
Firma Nepentes wprowadziła na rynek linię Emolium – nowoczesne emolienty kompleksowo zwalczające przyczyny i skutki suchej skóry. Są one zalecane do profilaktycznej pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej oraz jako podstawa lub uzupełnienie leczenia dermatologicznego chorób przebiegających z suchością skóry.
|