|
W domach z betonu
Również jest miejsce na ceglane kompozycje. I nic nie szkodzi, że nawet zdejmując kolejną warstwę tynku nie mamy szans, by dokopać się do cegły. W tym wypadku z pomocą przychodzi klinkier (cegły i płytki), który poza tym, że ma moc kreowania oryginalnych przestrzeni, ma również najwyższe parametry, a przy tym i najlepsze właściwości użytkowe. Cegły klinkierowe są całkowicie odporne na działanie wilgoci (w końcu stosowane na elewacji budynku muszą przetrzymać nawet największe ulewy i gradobicia), dlatego bez ryzyka można stosować je w kuchni, a nawet łazience. Co więcej, „lubią” dzieci, gdyż w przeciwieństwie do gładzi gipsowych, tynków, czy płyt kartonowych są wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Żeby całość wyglądała jak najbardziej realistycznie, Röben ma w swojej ofercie klinkier narożny, dzięki czemu kompozycja z cegły wygląda jak rzeczywisty fragment muru.
Tradycja i nowoczesność
Ceglane ściany sprzyjają klasycznej elegancji. Doskonale czują się w towarzystwie antyków oraz innych zabytkowych przedmiotów. I to nie tylko w wydaniu salonikowym. Ciepła tonacja tradycyjnych czerwieni i brązów doskonale współgra z drewnem, nasuwając skojarzenia z klimatem prawdziwego, domowego ogniska. Dlatego klinkier tak dobrze sprawdza się w kuchni. Porzucając względy estetyki, należy pamiętać, że trwałość i łatwe utrzymanie czystości klinkierowej okładziny, sprzyja stosowaniu jej w miejscu przygotowywania posiłków.
Surowa cegła dobrze czuje się także w nowoczesnych pomieszczeniach. Szczególnie interesująco wypada zwłaszcza w połączeniu ze szkłem i aluminium. Efekt? Wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Modernistyczne, a zarazem oswojone.
(fot. Röben)
|