|
Tak jak w poprzednich edycjach najważniejszą częścią festiwalu będzie Konkurs Nowe Horyzonty obejmujący 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które są starannie wybierane spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX – nagrodę główną festiwalu, przyznawaną na podstawie ocen publiczności. Organizowany już po raz drugi Konkurs Nowe Filmy Polskie prezentuje premierowe pełnometrażowe filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne.
Konkurs polskich filmów krótkometrażowych pozwala festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. W tej edycji do selekcji filmów dokumentalnych i animowanych dołączą również krótkometrażowe fabuły. Projekt, jak co roku, organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Panorama kina współczesnego: mistrzowie i odkrycia to selekcja filmów nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części mistrzowie pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części odkrycia będzie można odnaleźć nowe talenty. Ważnym elementem tej sekcji będą również pokazy specjalne – najbardziej interesujące zjawiska tego sezonu.
Nowość tej edycji - pokazy na Rynku - dają możliwość obcowania ze sztuką filmową w malowniczej scenerii centrum miasta nie tylko uczestnikom festiwalu, ale również mieszkańcom Wrocławia.
Kino australijskie, sekcja prezentująca jedną z najbardziej egzotycznych, a równocześnie wciąż jeszcze mało znaną w Polsce kinematografię, podzielona zostane na 3 części: nowe kino australijskie, pokazujące współczesne tendencje panujące w kinematografii australijskiej, filmy australijskiej nowej fali – najciekawsze dokonania kina australijskiego lat 70. (filmy tak uznanych twórców, jak Peter Weir, Bruce Beresford, Gillian Armstrong), filmy z udziałem Gosi Dobrowolskiej (gwiazdy Paula Coxa, polskiej aktorki, która urodziła się we Wrocławiu, a od lat mieszka w Australii).
|