|
Swój przekaz kierują do amatorów sztuki plakatu oraz sceptyków, którzy uważają, że w dzisiejszym świecie miejsce plakatu zajęła wszechobecna reklama.
Sztuka plakatu rozwija się w Wilanowie od 4 czerwca 1968 r., kiedy otwarto pierwsze na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie, jako Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1987r. zdecydowano, że Muzeum Plakatu będzie co dwa lata udostępniać grafikom swoje galerie na Salon Plakatu Polskiego. Organizatorzy zapewniają, że nie podlega on rygorom selekcji i oceny artystycznej, a o doborze prac decydują sami artyści.
To cykliczne wydarzenie daje artystom możliwość rozwoju nowych form i technik grafiki warsztatowej. Zwiedzający wystawę w prezentowanych pracach odnajdują całą gamę tendencji, tematów i stylów, którymi może poszczycić się polski plakat.
Wystawa z każdym rokiem staje się swoistym barwnym kalendarzem wydarzeń społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce.
W tym roku obok nestorów sztuki współczesnej: Henryka J. Chmielewskiego, Jakuba Erola, Wojciecha Fangora, Rosława Szaybo czy Waldemara Świeżego, zobaczymy także prace plakacistów średniego i młodszego pokolenia: Mirosława Adamczyka, Tomasza Bogusławskiego, Wiesława Grzegorczyka, Joanny Górskiej i Jerzego Skakana, Grupy Twożywo, Małgorzaty Górowskiej i wielu innych.
|