|
Systemy izolacji termicznej (m.in. styropian, poliuretan itp.), które spełniają funkcję dodatkowego pokrycia lub pełnego krycia dachu. Ich stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń producentów. Są one łączone odpowiednio z okapami, oknami dachowymi, kominami i innymi elementami dachu.
Niedoceniane klamrowanie
Większość z wymienionych powyżej zabiegów jest przez firmy dekarskie chętnie stosowana. Natomiast niedocenianą i często z tego powodu zaniedbywaną czynnością jest klamrowanie. Najczęściej wykonawca pokrycia dachowego ogranicza się do stosowania klamer jedynie w kalenicy i przy skrajnych dachówkach. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu. Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych. Wprawdzie obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie nakazują wprost stosowania klamer, ale wymagają tego zasady sztuki budowlanej.
Nie ma też w przepisach jak należy wykonywać zabieg klamrowania, ale już we wszystkich poradnikach istnieją do tego wskazówki. Norma, która to określała została zastąpiona nową normą europejską, w której nie określono wymogów klamrowania. Poza tym każdy producent dachówek powinien opisać szczegółowo - dla każdego rodzaju dachówki - ile klamer i w których miejscach należy je stosować.
- Wszystkim swoim klientom zalecamy zwrócenie uwagi na sposób i jakość prac dekarskich. Zdarza się, że dla ich przyspieszenia klamry stosuje się jedynie na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, która zmniejsza bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego – mówi mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana.
|