|
Przewodnik opracowany został przez ekspertów i ekspertki Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w ramach projektu Gender Index. Oparty na doświadczeniach liderów biznesu Przewodnik przedstawia praktyczne narzędzia i rozwiązania, które wyrównują szanse kobiet i mężczyzn oraz zwiększają innowacyjność i efektywność przedsiębiorstwa. Publikacja powstała przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Przewodnik dostępny jest na stronie www.genderindex.pl
Zbiór dobrych praktyk powstał na podstawie badań przeprowadzonych w 34 organizacjach. Ostatecznie do publikacji zakwalifikowano 58 praktyk (z 27 organizacji), które zaprezentowano na tle ogólnej koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi z podziałem na: zasady etyczne, pozyskiwanie i rozwój pracowników/pracownic, politykę wynagradzania, równowagę między życiem zawodowym i osobistym, przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i mobbingowi oraz inne działania promujące równość płci. Przewodnik prezentuje także podstawy prawne w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn oraz wyniki badań dot. korzyści ekonomicznych płynących z wdrażania strategii równości. Publikacja wzbogacona została o narzędzie do diagnostyki polityki zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji.
Zebrane w Przewodniku dobrych praktyk. Firma równych szans dobre praktyki nie mają charakteru naukowego ani instruktażowego. Zgodnie z definicją, dobre praktyki mają stanowić inspirację dla innych firm, chcących podjąć prorównościowe rozwiązania w swoich organizacjach. Nie określają one zamkniętego zestawu rozwiązań, są natomiast zbiorem przykładowych przedsięwzięć, które pozwalają na skuteczną i opłacalną pod względem ekonomicznym realizację zasady równouprawnienia w miejscu pracy.
|