|
Dobrze byłoby, aby rodzice znali proces rozwoju skóry swojego dziecka, ponieważ jest to bardzo ważne dla wypracowania odpowiednich procedur ochronnych. Na stan skóry naszych pociech wpływają nie tylko kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne, ale także rodzaj proszków używanych do prania odzieży, słońce, wilgotność powietrza oraz temperatura otoczenia.
Do najczęstszych objawów wywoływanych podrażnieniem skóry niemowląt należą potówki, które są wynikiem nadmiernego pocenia i parowania, związanego np. z noszeniem pieluszek lub nieprzewiewnej odzieży. U około 5% noworodków, w pierwszym i drugim tygodniu życia, oprócz potówek może wystąpić także rumień toksyczny. Są to krosty w obrębie plam rumieniowych, zwykle pojawiające się w miejscach mało podatnych na podrażnienia, często na całym ciele. Dodatkowo, w następstwie pobudzenia przez hormony matki gruczołów łojowych noworodka, bądź stosowania olejów mineralnych do pielęgnacji skóry, na ciele maluchów może pojawić się także trądzik noworodkowy i niemowlęcy.
W pierwszych miesiącach życia nasze pociechy narażone są również na powierzchowne zapalenie mieszków włosowych (gronkowcowe), co może być wynikiem zaniedbań higienicznych, uszkodzenia naskórka w następstwie zwiększonej potliwości skóry, czy stosowania ciasnych ubrań. U noworodków może pojawić się także wyprysk atopowy oraz wyprysk kontaktowy, będący efektem bezpośredniego działania na skórę wielu szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego (np. proszki, płyny do kąpieli, mydła, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia). W każdym przypadku pojawienia się na skórze noworodka i niemowlęcia zmian, należy skontaktować się z lekarzem.
autor: / źódło: / opracowanie:
Danlind
|