|
O tym, ze prowadzenie domu może dać mężczyźnie tyle samo zadowolenia, co praca zawodowa jest przekonane zaledwie 13% męskiej części społeczeństwa, zaś ponad 40% z tej grupy jest zdania, że kobieta prowadząc dom może odczuwać taką samą satysfakcję, jak pracując zawodowo. Takich danych dostarczają badania przeprowadzone w ramach projektu Elastyczny Pracownik – Partnerska Rodzina, którego koordynatorem jest Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku. Badania te stały się punktem wyjścia do trwającej właśnie kampanii społecznej Partnerska Rodzina.
Zmiany społeczne, polityczne i ekonomiczne zachodzące w Polsce od kilkunastu lat, wpłynęły na przekształcenia w modelu państwa oraz społeczeństwa – mówi dr Cecylia Sadowska - Snarska, kierownik projektu Elastyczny Pracownik – Partnerska Rodzina. Kluczową częścią tego procesu jest przedefiniowanie ról społecznych mężczyzn i kobiet. Jeszcze nie tak dawno za prawdziwego mężczyznę uważano tego, który dzięki swej pracy zapewniał byt rodzinie. Dzisiaj taka definicja męskości jest stopniowo wypierana przez obraz mężczyzny, który odrzuca patriarchalny model rodziny, a siebie postrzega jako opiekuna - dodaje dr Cecylia Sadowska - Snarska.
Pomimo jednak zmian zachodzących we wzorach zachowań kobiet i mężczyzn oraz wydawałoby się społecznej dla nich aprobaty, ponad 38% mężczyzn twierdzi, że pełnoetatowa praca kobiet ma szkodliwy wpływ na życie rodzinne i tylko 10% badanych myśli tak o pracy mężczyzn.
|