|
Skład kwasów tłuszczowych
Niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz bardzo wysoka zawartość kwasów jednonienasyconych czyni z oliwy z oliwek idealny składnik prawidłowej diety. Nasycone kwasy tłuszczowe, obecne głównie w tłuszczach zwierzęcych (masło, smalec itp.) powodują wzrost poziomu cholesterolu we krwi, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju miażdżycy oraz chorób serca.
Tłuszcze wielonienasycone obecne w olejach roślinnych uzyskiwanych z nasion (np. słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron, z orzechów arachidowych itd.) redukują poziom złego cholesterolu (LDL – low density lipoproteins), obniżając jednocześnie poziom dobrego (HDL – high density lipoproteins), który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poziom LDL powinien być kontrolowany, ponieważ jest wyjątkowo niestabilny i nadmiar jego spożycia może szkodzić zdrowiu. Powodem jest bardzo szybkie utlenianie się i tworzenie wolnych rodników, które wpływają na starzenie się komórek oraz powstawanie chorób nowotworowych.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, w które obfituje oliwa z oliwek, powodują obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) nie zmniejszając zawartości dobrego cholesterolu (HDL). Kwasy tłuszczowe pochodzące z oliwy z oliwek są także dużo bardziej odporne na proces utleniania.
Skład kwasów tłuszczowych w olejach pochodzenia roślinnego
Witamina E
Średnia ilość witaminy E w jednej łyżce oliwy wynosi 15-16 mg, co stanowi 20% dziennego zapotrzebowania całego organizmu. Witamina E pełni w naszym organizmie rolę antyutleniacza. Bardzo wysoka zawartość witaminy E w oliwie z oliwek pozwala skuteczniej przeciwdziałać utlenianiu się kwasów tłuszczowych oraz tworzeniu wolnych rodników, co zapobiega starzeniu się komórek i w efekcie zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych i miażdżycy.
Polifenole
Oliwka jest bardzo wyjątkowym owocem, ponieważ tylko niewielka część zawartego w nim tłuszczu znajduje się w pestce. Większość znajduje się w soczystym miąższu. Dla porównania, w przypadku olejów ekstrahowanych z pestek cały tłuszcz znajduje się w pestce i dlatego konieczne jest użycie substancji chemicznych. Miąższ oliwki zawiera substancje zwane polifenolami, które według nowoczesnej medycyny przeciwdziałają utlenianiu się tłuszczów i tworzeniu wolnych rodników w jeszcze większym stopniu, niż witamina E. Ilość polifenoli jest związana z cechami organoleptycznymi oliwy i poziomem kwasowości. Bogate w polifenole są oliwy z oliwek zebranych wcześnie, nie całkiem dojrzałych, natychmiast tłoczonych i charakteryzujących się niską kwasowością. Polifenole są również odpowiedzialne za pikantny, gorzkawy smak oliwy, który stymuluje apetyt i czyni ją lekkostrawną.
|