|
System loci
Jedną z najbardziej znanych mnemotechnik jest system loci (system miejsc), który z racji pochodzenia zwany jest często rzymskim pokojem lub „hakami”. Ideą tej mnemotechniki jest „umieszczanie” poszczególnych informacji w znanych nam punktach/miejscach. Silne wyobrażenie informacji (zaprzęgamy do procesu wyobrażania wszystkie zmysły i emocje) i ścisły jej związek z miejscem (punktem rzymskiego pokoju) pomaga w sposób bardzo skuteczny w procesie zapamiętywania informacji. Zasady prawidłowego wykorzystania tej mnemotechniki są bardzo proste. Po pierwsze wybieramy punkty w przestrzeni, w których będziemy „umieszczali” informacje. Punktami mogą być poszczególne części mieszkania, pokoju, rzeczy znajdujące się na biurku, znajome osoby itd. Ważne, by pierwszy punkt był charakterystyczny i łatwo dostępny dla naszej pamięci. Poszczególne punkty pokoju stanowią ścieżki dostępu do zapamiętanej informacji – naprowadzają na prawidłowe jej odtworzenie.
Układ rzymskiego pokoju mogłyby tworzyć następujące elementy: drzwi, półka na ścianie, doniczka, telewizor, okno. Następnie w kolejnych punktach rzymskiego pokoju umieszczamy informacje, które chcemy zapamiętać. Pamiętamy, że wyobrażony obraz musi być jak najbardziej szczegółowy – ma łączyć w sobie wyobrażenie zapachu, smaku, uczucia przy dotyku itp. Jeśli na przykład wyrazem, który chcemy zapamiętać, jest „wieloryb” i wyobrazimy sobie to zwierzę w drzwiach naszego pokoju, przywołując przy tym smak morskiej wody, która po nim spływa, uczucie dotyku jego skóry, olbrzymie rozmiary, za każdym razem, kiedy spojrzymy na drzwi, zobaczymy wieloryba. W ten sposób możemy zapamiętywać rozbudowane ciągi informacji.
Ćwiczenie
Spróbujmy teraz, wykorzystując technikę rzymskiego pokoju, zapamiętać w kolejności następujące wyrazy: wieloryb, kaktus, wiadro, butelka, magnetofon, kangur, jajko niespodzianka, skrzynia, piesek.
Napisano na podstawie: kurs ESKK Błyskawiczne przyswajanie wiedzy.
|