|
Informacja, która znajduje się w bloku pamięci krótkiego okresu, może zostać przeniesiona do pamięci długotrwałej lub poprzez pamięć sensoryczną ulecieć z pamięci. To, że informacja została zapamiętana i umieszczona w pamięci długiego okresu, nie oznacza wcale, że z łatwością ją sobie odtworzymy. Przykładem może tu być sytuacja z klasówki czy egzaminu, którą przeżył zapewne każdy z nas: kiedy nie potrafimy sobie przypomnieć informacji, choć wiemy, w której książce, na której stronie i w jakim miejscu się ona znajduje. Dlatego właśnie, aby zachować jak najlepszą sprawność umysłu, trzeba go ćwiczyć. A świadomie ćwiczyć możemy tylko przypominanie (odtwarzanie) posiadanych informacji. Doskonałe rezultaty przynoszą mnemotechniki, czyli techniki zapamiętywania.
Mózg jest w stanie uczyć się przez całe życie. Zachowanie sprawności umysłowej gwarantują takie cechy jak: ciekawość świata, zadowolenie z pracy, ciągłe zdobywanie nowych umiejętności oraz bogaty zasób słownictwa. Osoby je posiadające o wiele rzadziej cierpią na choroby wieku starszego, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Napisano na podstawie artykułu Joanny Komorowskiej Tajemnice pamięci, „Gazeta Wyborcza”, 14 maja 2002 r. oraz kursu ESKK Błyskawiczne przyswajanie wiedzy.
|