|
|
Za granicę!
|
|
Cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania do wykonania szczepień, które są wymagane przed wyjazdem do niektórych krajów. W określonych sytuacjach konieczne może być stosowanie leków przeciwzimniczych (przeciwmalarycznych).
|
|
|
|
|
Z cukrzycą w samolocie
Przed podróżą (około 7-10 dni wcześniej) skontaktuj się z liniami lotniczymi, aby przygotowano ci specjalny posiłek. Musisz wiedzieć, że dieta cukrzycowa podawana w samolocie jest bardziej odpowiednia dla osób z cukrzycą typu 2, bo zawiera niewiele węglowodanów. Ponadto przygotuj się na to, że posiłki w samolocie mogą być opóźnione lub może ich wcale nie być, dlatego bardzo ważne jest zabranie ze sobą do bagażu podręcznego przekąsek oraz tabletek glukozy. Podczas lotu należy pić bardzo dużo płynów bezalkoholowych i bezkofeinowych.
U przedstawiciela linii lotniczych dowiedz się, w jakich godzinach będą podawane posiłki, aby dostosować do tego schemat wstrzyknięć insuliny. Dla osób z cukrzycą, przyjmujących analogi insuliny podróż jest wygodniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Analogi szybko działające w ciągu kilku minut wchłaniają się do krwi. Dzięki temu podróżujący nie jest tak rygorystycznie uzależniony od pór posiłków, może też sobie pozwolić na odstępstwo od codziennej diety. Ten rodzaj insuliny pozwala też na łatwą modyfikację dawki. Szybko działające analogi insuliny można podać bezpośrednio przed, w trakcie lub tuż po jedzeniu w dawce zależnej od wielkości posiłku oraz aktualnego stężenia cukru we krwi.
Podczas długiego lotu jest niezbędna częstsza niż zwykle kontrola stężenia glukozy przy pomocy glukometru. Jeśli podróżujesz razem z inną osobą, poinformuj ją, że masz cukrzycę i naucz ją, co powinna zrobić w razie nagłej potrzeby pomocy. Dobrze, aby ta osoba przechowywała część twojej insuliny, w razie gdyby coś stało się z insuliną, którą przewozisz w swoim bagażu.
Strefy czasowe
Podczas przekraczania stref czasowych konieczna jest częstsza niż zwykle kontrola poziomu cukru we krwi i ewentualna modyfikacja leczenia. Modyfikacja dawek insuliny nie jest wymagana przy podróży na północ lub południe, a także zwykle nie jest potrzebna przy przekraczaniu mniej niż 5 stref czasowych.
|
|
|
ostatnio dodane:
pokrewne forum:
przeczytaj także:
|
|
przejdź do tematu Za granicę! aby komentować bezpośrednio na forum.
Bogusława napisała: (w dniu: 13-06-2007 10:37)
A jak jest z ubezpieczeniem zdrowotnym jesli przekraczamy granicę na własna reke i jesteśmy w kraju Europejskim? Młoda napisała: (w dniu: 13-06-2007 15:31)
Bogusia to zależy jakie masz ubezpieczenie, najlepiej wybrać się do ubezpieczyciela i NFZ i dopytać, jakie dokumenty powinnaś mieć, żeby móc się leczyć za darmo Bogusława napisała: (w dniu: 13-06-2007 19:25)
Właśnie,jakaś ciemna jestem w tym temacie.Byc może będe w te wakacje jechac samochodem z kimś przez kilka państw un europejskiej i to z dzieckiem .Nie wiem jak to będzie,gdy ja czy dziecko potrzebowałybyśmy lekarza,albo niedaj... szpitala,oby nie!A może Justa pomoże w tym temacie?Wymyśli jakiś artyk. o tym ?nawiąże kontakt z kim trzeba i napisze?Justa co Ty na to?Może nie tylko ja czekam na takie informację To jak zadzwonisz do NFZ niech dadzą jakąś notkę na ten temat.Proszę tak ładnie Justy napisała: (w dniu: 14-06-2007 8:20)
Bogusiu wszystkie niezbędne informacje na ten temat są już w portalu
Młoda ma rację, wszystko zależy od tego czy jesteś ubezpieczona tylko w ZUS-ie (wtedy musisz iść po zaświadczenie do NFZ i na jego podstawie możesz leczyć się za darmo za granicą) czy masz wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje leczenie na terenie UE (wtedy wystarczy, że zabierzesz dokumenty potwierdzające to ubezpieczenie - czasami jest to karta, czasami większy dokument, wszystko zależy od ubezpieczyciela) Bogusława napisała: (w dniu: 14-06-2007 11:24)
Dzięki Justa.Jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku,czyli NFZ.I tak dużo tu czytam,ale mogłam coś pominąć.Jak nie czytać,artyk.skoro robisz nam konkursiki ,ale wiesz dobrze.Trochę nowych tu ściagnie,są potrzebni.Zresztą konkurs konkursem,a przez to ludzie się zżyją,pocieszać się będą,płakać,rodzić razem itd.Fajnie Wspomne też o artyk.,które mogą coś ciekawego dać. Do Ciebie i innych z redakcji można z prośbą się zwrócić,jak w rodzinie,może i czasem ktoś się o coś posprzecza?No nic kończe,to nie ten dział na pogaduszki.Jeszcze raz dzięki
zaloguj się aby napisać własny komentarz
|
|