|
Rezygnujemy coraz częściej z bojówek, na rzecz delikatnych spódniczek, czy spodni pokrytych bardzo często haftowanymi ornamentami.
Delikatne, czy bardzo wyraźne – hafty pojawiają się obecnie na bluzkach, spódnicach, spodniach i torbach. Daje to pole do popisu nie tylko projektantom, ale i nam samym. Kobiety od lat uwielbiają ozdabiać swoje ubrania nadając im unikatowy charakter. Taką możliwość dają właśnie haftowane ornamenty. Zwykłe jeansy można zamienić w kreację prosto z paryskiego wybiegu. Starą sukienkę w cudo haute couture. Zwykłą szmacianą torebkę w nasze prywatne dziełko sztuki. Wystarczy tylko pomysłowość i... rzecz jasna trochę wiedzy teoretycznej.
Oto mały przewodnik po hafcie, który pozwoli każdej z nas wyczarować prawdziwe haftowane cuda i zadbać o wyszyte samemu czy kupione w sklepie haftowane ubrania.
Wybieramy materiał i nić
Hafty mogą powstawać praktycznie na każdym materiale, Inaczej haftuje się jednak wzory na jeansie inaczej na jedwabiu. Do każdej tkaniny zastosujemy także inny rodzaj nici. Już zdrowy rozsądek podpowiada, że mulina nie sprawdzi się na delikatnym jedwabiu.
Do delikatnych ubrań, cienkich tkanin (np. koszulowych) wybieramy delikatną nić poliestrową. Np. Isalon firmy Amann. Jest ona wytwarzana z miękkiego, połyskliwego poliestru bardzo odpornego na naprężenia. Co ważne znakomicie znosi częste prania i prasowanie. Jest to niezwykle ważne w przypadku haftu na odzieży. Nie ma on przecież prawa wyblaknąć, czy strzępić się.
Do mocniejszych i grubszych tkanin takich, jak jeans, len, czy grubsza bawełna, również wybieramy nić poliestrową, ale już nieco grubszą. Dobrym pomysłem będzie tu zastosowanie nici Isacord firmy Amann. Użycie takiej nici gwarantuje doskonałą wytrzymałość nawet przy znacznych naprężeniach.
Gdy chcemy wyszywać na grubym materiale – takim, z jakiego uszyta jest część toreb, czy płaszcze – warto sięgnąć po grubą i bardzo wytrzymałą nić o wyglądzie metalicznym, np. Isamet firmy Amann. Tu jednak wyszywanie jest trudniejsze i warto zlecić je fachowcom, którzy wyszyją haft przy użyciu specjalnych maszyn i odpowiednio grubych igieł. Za hafty na skórze i tym podobnych materiałach też lepiej nie zabierać się samej. Skórę haftuje się maszynowo przy użyciu specjalnych igieł z powiększonym uchem. Dobranie złej – za grubej igły jest ważne zresztą w każdym rodzaju haftu. Powinna być ona możliwie cienka, aby uniknąć nadmiernego i nieestetycznego dziurawienia materiału.
|