|
ale ponad połowa Niemców i jedna trzecia Brytyjczyków chce, żeby były one dostępne w ich kraju. Na razie muszą przyjechać do Polski, żeby poznać ulubione lody Polaków – śmietankowe.
Brytyjczyk i Niemka w Polsce
Po raz pierwszy spróbowałem lodów śmietankowych w Polsce – mówi Rupert Swanson, mieszkający obecnie w Polsce Brytyjczyk, nauczyciel języka angielskiego – Są one wyjątkowo puszyste, lekkie i „przyjaźnie” łączą się z innymi smakami. Świetnie pasują do Polaków, którzy są bardzo przyjacielscy. Badania pokazały, że 38% Brytyjczyków nie odczuwa lub nie wie czy istnieje różnica pomiędzy smakiem śmietankowym i waniliowym.
Najmniej wrażliwe podniebienia wydają się mieć Szkoci. O lodach śmietankowych marzą również mieszkańcy Niemiec, w szczególności rejonu Meklemburgii, gdzie 75% chciałoby, żeby lody śmietankowe były dostępne w ich kraju. Takie deklaracje składają też nieco częściej młodzi Niemcy w wieku 26-33 lat. Do tej grupy zalicza się również pochodząca z Frankfurtu dwudziestosiedmioletnia Johanna Schimrosczyk , która obecnie przebywa w Warszawie na praktyce w Instytucie Goethego. Dopiero w Polsce odkryłam lody śmietankowe – mówi Johanna – Najbardziej lubię śmietankowe w polewie czekoladowej. Chętnie poczęstowałabym nimi moje koleżanki w Niemczech.
Od czego zależy zdolność odczuwania smaków?
Narodowość, a także region zamieszkania wpływa na zdolność odczuwania różnych smaków - mówi Elżbieta Szwabe, specjalistka ds. badań sensorycznych z Laboratorium J.S. Hamilton Poland - Kuchnia polska uplasowała śmietankę jako coś wyjątkowo dobrego. Mówi się przecież, że spijać śmietankę to zdobyć coś najlepszego.
Smaki lodów wychwytywane są przez kubki smakowe, umieszczone głównie na koniuszku języka. Następnie sygnał przekazywany jest do mózgu. Jednak nie rozróżnilibyśmy wielu smaków gdyby nie połączenia nakładających się reakcji smakowo-zapachowych. To dzięki reakcji naszego organizmu na dwa bodźce jednocześnie jesteśmy w stanie rozróżnić lody śmietankowe od waniliowych.
autor: / źódło: / opracowanie:
Algida
|