|
Fotelik dla dziecka umieszczamy na tylnym siedzeniu. To najbezpieczniejsze miejsce w aucie w przypadku zderzenia czołowego. Pasy fotelika powinny być wyregulowane tak, by można było wsunąć pod nie palce. Dolny pas powinien przebiegać na wysokości bioder, a nie brzucha dziecka. Ponadto nie powinny one ograniczać dziecku swobody ruchów. - Niedostosowane do wysokości dziecka pasy bezpieczeństwa mogą poważnie uszkodzić kręgosłup w czasie wypadku – dodaje dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
W pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne, foteliki przeznaczone do podróżowania tyłem do kierunku jazdy nie powinny być umieszczone na przednim siedzeniu. - Należy pamiętać, że niemowlaki nie powinny spędzać w foteliku dłużej niż 2 godziny dziennie. W przypadku dłuższych podróży należy robić postoje co ok. 1 godzinę, wyjąć dziecko z fotelika, tak aby mogło ono zmienić pozycję. Nie wolno tego bowiem robić podczas jazdy. Coraz więcej rodziców decyduje się na przewożenie dziecka w gondolach wózków posiadających wewnętrzne pasy bezpieczeństwa oraz możliwość montowania w samochodzie. Jest to rozwiązanie bardziej komfortowe dla niemowląt – wyjaśnia dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach tranzytowych i w kraju docelowym.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W zależności od wieku dziecka powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje. Niemowlaki wymagają przewinięcia, umycia i karmienia. Obecnie na większości stacji benzynowych i w przydrożnych zajazdach znajdziemy odpowiednie do tego miejsce. Z kolei starsze dzieci mogą zacząć się nudzić po kilku godzinach podróży. Warto wówczas zorganizować przerwy, by dzieci mogły się chwilę pobawić na świeżym powietrzu i rozprostować kości. Podczas każdego postoju należy udać się z dzieckiem do toalety. Jeśli dzieci nie cierpią na chorobę lokomocyjną, to w trakcie mijania ciekawych krajobrazów możemy je nimi zainteresować, opowiedzieć jakąś ciekawą historię lub bajkę. Gry elektroniczne i książeczki mogą wywołać objawy choroby lokomocyjnej i dlatego nadają się tylko dla dzieci mało na nią podatnych.
Ponadto kierowca może tak ustawić lusterko wsteczne (umiejscowiona na przedniej szybie), by widzieć w nim to co dzieje się na tylnym siedzeniu. Oczywiście małe dziecko nie powinno podróżować z tyłu samo, a w towarzystwie jednego z rodziców lub starszego rodzeństwa. Jeśli możemy wybrać porę dnia na podróż, to ze względu na dziecko najlepiej podróżować jest nocą, kiedy pociechy śpią. Jednak na podróż w nocy narzekają kierowcy, gdyż ich koncentracja jest wówczas osłabiona. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wyruszenie bardzo wcześnie rano, kiedy jesteśmy wypoczęci a dziecko pierwszą część trasy na pewno spokojnie prześpi.
|