|
Jednak organizacja takiego wyjazdu inaczej wygląda w przypadku dwojga osób udających się na urlop a inaczej, gdy w podróż wybieramy się z małymi dziećmi. Wyjazd powinniśmy odpowiednio przygotować, by był zarówno przyjemny, jak i bezpieczny.
Planowanie podróży
Wybierając się w podróż z małym dzieckiem zacznijmy przygotowania od sporządzenia listy rzeczy koniecznych do zabrania. Oprócz zabawek, kocyka, poduszki, które uprzyjemnią godziny spędzone w trakcie jazdy, powinniśmy pamiętać o środkach higienicznych, lekarstwach przeznaczonych dla najmłodszych oraz o odpowiednim wyposażeniu samochodu, które zapewni bezpieczeństwo. O ile pierwsza część listy wydaje się być oczywista i o tym rodzice zazwyczaj pamiętają, o tyle w przypadku drugiej niektórzy rodzice mogą się pogubić.
Lekarstwa w podróży
Dziecko podczas podróży może zacząć uskarżać się na nudności, ból głowy, a nawet może dojść do wymiotów. Takie symptomy mogą świadczyć o chorobie lokomocyjnej. - Choroba lokomocyjna pojawia się podczas jazdy dowolnymi środkami transportu. Jej przyczyną jest brak zgodności sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Wzrok przekazuje do mózgu zmianę otoczenia, co ten odbiera jako ruch, natomiast błędnik, narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała, ale reaguje np. na hamowanie, przyspieszanie, zakręty itp. – mówi dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
Dolegliwości ujawniają się podczas jazdy samochodem po krętych drogach, podczas startu i lądowania samolotem, czy też kołysania na statku. Kiedy wiemy, że nasze dziecko cierpi na tę chorobą i może poczuć się źle w trakcie jazdy - powinniśmy pamiętać, by przed wyjazdem nie jadło i piło zbyt wiele - aby nie nasilać mdłości. - Przed wyjazdem warto także porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który na pewno poleci preparat łagodzący objawy choroby lokomocyjnej. Na rynku dostępne są już środki, które można podawać nawet małym dzieciom – wyjaśnia dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
|