|
W trakcie podróży możemy spróbować ograniczyć dziecku śledzenie mijającego krajobrazu, co wpływa na złe samopoczucie. Posłużą do tego chociażby rolety przeciwsłoneczne umieszczone na szybie pojazdu, które będą chronić dziecko przed męczącym słońcem i jednocześnie udarem. Natomiast w czasie postoju dobrze jest pospacerować z nim chwilę, by pooddychało świeżym powietrzem. W przypadku, kiedy dziecku przytrafią się dolegliwości żołądkowe takie jak: biegunka, wymioty (które najczęściej są wynikiem infekcji albo zmian w żywieniu - gazowane napoje, słone przekąski, słodycze) – należy pamiętać, by wówczas dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość płynów i soli mineralnych.
Do jedzenia możemy podać dziecku suchary lub jeśli to możliwe ryż, a do picia niegazowaną wodę mineralną lub zalecaną często najmłodszym herbatkę z kopru. Należy unikać produktów mlecznych, napojów gazowanych i cukru. - W takich przypadkach skuteczne są również preparaty homeopatyczne zalecane przy tego typu dolegliwościach - redukują je i wzmacniają odporność organizmu oraz pomogą dziecku szybciej powrócić do zdrowia. Jednak zastosowanie jakichkolwiek środków dla dzieci najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem – mówi dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
Bezpieczeństwo dziecka
Różnice w anatomii dorosłego człowieka i dziecka sprawiają, że standardowe pasy bezpieczeństwa używane w samochodach nie stanowią dla najmłodszych odpowiedniej ochrony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci do 12 roku życia, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu powinny być przewożone w odpowiednich fotelikach samochodowych prawidłowo umieszczonych w aucie. Sprzęt musi być odpowiednio dobrany do wagi, wzrostu i wieku dziecka.
- Fotelik dla noworodka powinien być najbardziej płaski, gdyż maluch nie powinien podróżować w pozycji półleżącej, która bardzo obciąża delikatny kręgosłup. Gdy nie mamy specjalnego rozkładanego fotelika dla niemowląt, włóżmy wkładkę redukcyjną, dzięki której główka nie będzie „latała” na boki. Jeśli dziecko jest w foteliku mocno wygięte, warto dodatkowo podłożyć mu pod pupę miękką poduszeczkę, by trochę zmniejszyć głębokość fotelika. Zanim kupimy właściwy fotelik, należy sprawdzić czy pasuje on do naszego dziecka, samochodu i czy możemy go w nim poprawnie i stabilnie zamocować. Bowiem stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. – mówi dr nauk med. Barbara Fedyna-Kwiatkowska, pediatra z Centrum Medycznego LIM.
|