|
Chciałam jak najszybciej nauczyć się języka i mieć przy tym ciekawe wakacje – mówi Ala Qandil, absolwentka liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. Ala zdecydowała się na 3-tygodniowy kurs języka hiszpańskiego w Maladze. Zaczynała od zera, jednak pobyt w Hiszpanii tak zachęcił ją do nauki, że obecnie kontynuuje ją w domu na poziomie średnioozawansowanym.
Według najnowszych badań CBOS już 78 proc. uczniów i studentów włada językiem obcym. Z roku na rok przybywa również uczniów, który jak Ala, chcą poznawać język, ale nie wyłącznie poprzez obcowanie z podręcznikami i słownikami. Wakacje z językiem to możliwość ciągłego sprawdzania swoich umiejętności w praktyce, a co więcej – szansa na poznanie kultury danego kraju.
Dzięki pobytowi we Austrii przełamałam barierę językową. Mentalność Austriaków sprawiła, że mówienie w ich języku stało się dla mnie prawdziwą frajdą – mówi Sylwia Milczarek, która zdecydowała się na kurs niemieckiego w Bad Gastein organizowany przez Student Travel Schools.
Metodycy językowi podkreślają również inne pozytywy turystyki językowej. Kontakt z żywym językiem pozwala wychwycić, które zwroty są na topie, a które stają się archaizmami.
Uczestnicy zagranicznych kursów językowych wskazują także na dodatkową zaletę wyjazdów. Na kursy językowe decydują się najczęściej osoby ciekawe świata i niezwykle otwarte, dlatego jest to również szansa na zawarcie nowych znajomości.
Ala: - Tworzyliśmy zgraną paczkę. Nie mogłam się nudzić ani podczas zajęć, ani poza nimi. A dodatkowo, mam teraz znajomych w całej Europie.
|