Nowoczesna medycyna stara się walczyć z bólem i nawet w przypadku najcięższych chorób, których nie potrafi leczyć, próbuje przynajmniej ulżyć chorym w dolegliwościach. Odczuwanie bólu jest możliwe dzięki specjalnym zakończeniom nerwowym, receptorom bólowym, które znajdują się w całym organizmie, choć w niektórych narządach jest ich więcej, a w innych mniej. W skórze, która jest granicą między naszym wnętrzem a światem zewnętrznym, znajdują się liczne zakończenia nerwowe bardzo wyspecjalizowane w odczuwaniu bodźców. Istnieją osobne receptory czuciowe reagujące na różne bodźce tj. ciepło, zimno, dotyk, ucisk i ból.
Pobudzenie każdego z tych zakończeń nerwowych powoduje przesłanie bodźca do mózgu, gdzie następuje jego rejestracja. Receptory bólowe są bardzo łatwo pobudzane przez substancje chemiczne powstające w miejscu urazu lub zapalenia. Receptory ciepła reagują tylko na podwyższoną temperaturę, a receptory zimna na obniżoną.
Większość dolegliwości bólowych, z którymi mamy do czynienia współcześnie, ma swoje podłoże zapalne. Najczęstsze dolegliwości, czyli bóle kostno–stawowe, są spowodowane stanem zapalnym w nadmiernie napiętych i przeciążonych mięśniach, lub stanem zapalnym nerwów wywołanym przez ucisk. Stan zapalny to obrzęk i przekrwienie, dlatego w leczeniu stosuje się takie oddziaływania lub substancje, które je zmniejszają. Najprostszym wydaje się oziębienie.