|
wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. W Polsce tylko 16% społeczeństwa aktywnie bierze udział w pomaganiu innym i wolontariacie. Z badania obejmującego prawie 26 800 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej wynika również, że mimo iż 65% Europejczyków nie jest zaangażowanych w wolontariat, a przynajmniej nie wspiera żadnej z wymienionych w badaniu organizacji, istnieją duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi. W niektórych państwach odsetek osób deklarujących udział w wolontariacie jest bardzo wysoki.
Dla przykładu w Austrii (60%), Holandii (55%), Szwecji (53%) i w Niemczech (52%) ponad połowa badanych twierdzi, że bierze czynny udział w akcjach wolontaryjnych lub pracuje na rzecz różnego rodzaju organizacji. Natomiast w krajach takich jak Bułgaria (10%), Litwa (11%) czy Portugalia (12%) odsetek ten jest najniższy.
Czynnikami społeczno-demograficznymi wpływającymi na zwiększoną aktywność w działalności społecznej na rzecz innych są zawód oraz wykształcenie respondentów. W porównaniu do ok. 20% bezrobotnych, prawie połowa (49%) osób pracujących na stanowiskach kierowniczych wspomaga organizacje wymienione w badaniu. Uzyskane dane pokazują, że im dłuższy jest czas kształcenia, tym bardziej prawdopodobne jest, że osoba będzie wspomagała akcje na rzecz innych.
Interesującym zdaje się być fakt, że na stopień zaangażowania w wolontariat nie ma wpływu ani posiadanie pracy, ani równowaga między zyciem prywatnym i zawodowym, ani też to, jak bardzo wykonywana przez nich praca jest w ich odczuciu stresująca i wymagająca. Wolontariat tworzy autentyczne pozytywne formy społecznej aktywności oraz akty altruizmu. Dobrze jest wiedzieć, że znacząca część Europejczyków poświęca swój wolny czas na rzecz i pomoc innym - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
|