|
dotyka blisko 2 miliony Polaków. Poniżej praktyczne informacje, które pomogą opanować główny objaw choroby, jakim jest duszność.
Dla chorego na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) duszność oznacza brak tchu połączony z niemożnością wykonania głębokiego oddechu. Jedną z przyczyn duszności jest utrudniona praca przepony, głównego mięśnia biorącego udział w oddychaniu. Zwykle duszność jest większa w godzinach porannych niż w pozostałych porach doby. „Jest ona najgorszym objawem POChP, a jej odczuwanie oznacza, że choroba jest już zaawansowana i wymaga stałego leczenia” – mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech”.
Kiedy duszność (brak tchu) pojawia się podczas wysiłku fizycznego, można podejrzewać, że jest to objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jak się zachować, aby w takiej sytuacji opanować duszność? Przede wszystkim należy przerwać wysiłek oraz odłożyć wszelkie przedmioty trzymane w rękach. Następnie, stojąc, należy oprzeć się rękami o poręcz krzesła lub krawędź stołu, pochylić nieco do przodu i powoli oddychać (nie głęboko) wciągając powietrze nosem, a wydychając ustami z wargami zwężonymi jak do gwizdania. Można też usiąść pochylając się ku przodowi i oprzeć wyprostowane ręce na kolanach. Duszność powinna ustąpić po kilku minutach.
|