|
Kiedy lekarz na podstawie testów alergicznych określi, na które pyłki jesteśmy uczuleni powinniśmy pilnować okresu pylenia danych roślin. Krzewy i drzewa pylą od wczesnej wiosny (od połowy lutego) do końca maja. Trawy i zboża pylą od połowy maja do końca lipca. Natomiast chwasty od lipca do końca września.
Jak zapobiegać oraz leczyć?
Podstawową zasadą zapobiegania przy wszystkich alergiach jest unikanie kontaktu z alergenem. Jednak przy uczuleniu na pyłki roślin jest to praktycznie niemożliwe, bowiem unoszą się one w powietrzu. - W porozumieniu z lekarzem można stosować leki, które złagodzą objawy nieżytu nosa. Najczęściej są to preparaty przeciw-histaminowe, które blokują mechanizm alergii. Przyjmuje się je doustnie lub w postaci rozpylacza do nosa. Inną grupą leków stosowaną przy dolegliwościach alergicznych są sterydy aplikowane miejscowo w postaci rozpylacza. Hamują proces zapalny w błonie śluzowej nosa. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa sterydami dawki leku są bardzo małe, a więc nie grożą wystąpieniem poważnych skutków ubocznych, takich jak podczas przyjmowania sterydów w dużych dawkach doustnie czy też dożylnie – dodaje dr n. med. Barbara Sozańska, alergolog z Centrum Medycznego Lim we Wrocławiu.
Do łagodzenia objawów nieżytu np.: wodnistej wydzieliny, uczucia zatkania nosa można stosować także leki obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Substancje te, przyjmowane w postaci kropli lub tabletek, szybko zmniejszają produkcję wydzieliny. Jednak nie powinniśmy ich używać dłużej niż kilka dni.
|