|
W Polsce problemy z przebarwieniami skóry deklaruje ponad 2,6 miliona kobiet. Problem dotyczy respondentek we wszystkich grupach wiekowych, jednak nasila się u kobiet powyżej 40. roku życia. Jako miejsce pojawiania się przebarwień, kobiety najczęściej wymieniają ręce (55% respondentek). W dalszej kolejności ankietowane wymieniły policzki i czoło (odpowiednio 25 i 15%). Przebarwienia na rękach dotyczą głównie kobiet z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 59. roku życia), w której ponad 73% respondentek wymieniło skórę rąk jako miejsce najczęstszego występowania przebarwień. Jednak najbardziej dotkliwymi dla respondentek są przebarwienia na twarzy. Wśród tych, które zadeklarowały, że mają przebarwienia na policzkach, prawie 60% próbuje je leczyć, podczas gdy w przypadku innego umiejscowienia przebarwień odsetek ten nie przekracza 47%.
Ponad 63% respondentek nie wie, jak leczyć przebarwienia skóry. Brak wiedzy dotyczącej zapobiegania i likwidowania przebarwień jest szczególnie widoczny wśród najmłodszych kobiet (w przedziale wiekowym 15-24 lata) oraz wśród najstarszych (powyżej 59. roku życia). Najlepiej w zagadnieniach związanych z pielęgnacją skóry z przebarwieniami orientują się respondentki w wieku 25-39 lat - prawie 70 % uznało, że wie, jak radzić sobie z tym problemem. 61% ankietowanych kobiet stwierdziło, że nigdy nie próbowało w żaden sposób zapobiegać ani leczyć przebarwień skóry. 17% respondentek korzystało z porady lekarza dermatologa, a prawie 7% zdecydowało się na specjalistyczne zabiegi niwelujące przebarwienia, przeprowadzane w gabinetach dermatologicznych. 10% używało kosmetyków specjalistycznych sprzedawanych w aptekach, a 6% kosmetyków kupionych w drogeriach lub supermarketach.
Spośród kobiet, które próbowały leczyć swoje przebarwienia, ponad 40% respondentek stwierdziło, że żaden z dotychczas wypróbowanych sposobów nie okazał się w ich przypadku skuteczny. Z drugiej strony, aż 26% respondentek jest zadowolone z efektów konsultacji u lekarza dermatologa, a 13% - ze stosowania specjalistycznych kosmetyków, przeznaczonych do sprzedaży w aptekach. Skala występowania przebarwień skóry oraz deklarowany brak zadowolenia respondentek z wyników dotychczasowego leczenia, wskazują na potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych i informacyjnych, dotyczących sposobów zapobiegania oraz redukowania istniejących przebarwień skóry - podsumowuje dr Iwona Marycz-Langner.
* Badanie przeprowadził PBS DGA w dniach 05-07.01.2007 r. na reprezentatywnej próbie 624 kobiet w wieku 15+, na zlecenie Laboratoire Dermatologique Bioderma Poland.
|